stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaFyzika

Why and how to find the crystal structure of a material?

LEKTOR STÁŽE Dr Cinthia Antunes Correa
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Cukrovarnicka 10/112 Prague 6
POZNÁMKA: The internship will be held in English.
Crystallography is the branch of science that deals with elucidating the atomic structure of crystalline materials. Knowing the accurate crystal structure of materials, such as pharmaceutical compounds, minerals, and metallic alloys, allows us to understand and improve their physical properties. The internship will cover the basics of crystallography, both theory and practice, focusing on the analysis of crystal structures using the crystallographic software Jana2020. The intern will visit the structure analysis department and will have an overview of different possibilities to analyze the structure of various types of materials.
STÁŽISTÉ Zuzana Horká, Karolína Králíková, Alžběta Novotná
Hlavní město PrahaFyzika

Fabrication of alloy NiTi coupons by conventional sintering process

LEKTOR STÁŽE Sneha Samal, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI 8 -17 h, from Monday to Friday
MÍSTO STÁŽE Na Slovance 1999/2 182 00 Praha 8
Shape memory of alloy of NiTi coupons will fabricate from powder using conventional sintering techniques. The coupons will characterize under microscopy and transformation temperatures were evaluated by thermal measurement. Finally hardness will be evaluated from Vickers hardness measurement. The output will reflect to understand the sintering method of preparation of alloys.
Hlavní město PrahaFyzika

Modelování interakce světla s molekulami

LEKTOR STÁŽE prof. RNDr. Petr Bouř, DSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 16
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Preferujeme když student bude pracovat na své části projektu, to ale vyžaduje jistou pravidelnost, např. dva dny v měsíci. Počítačové modelování lze částečně provozovat i vzdáleně z domova.
MÍSTO STÁŽE Ústav organické chemie a biochemie AVČR Flemingovo náměstí 2 16610 Praha 6, Dejvice
Spektroskopické metody založené na interakci viditelného nebo infračerveného světla s molekulami poskytují unikátní informace o jejich struktuře, dynamice a ostatních vlastnostech. Interpretaci, porozumění spektrům podstatně usnadňují jejich počítačové simulace. V rámci stáže se soustředíme na optickou aktivitu využívající polarizované světlo (viz. http://hanicka.uochb.cas.cz/~bour/pdf/207.pdf). U proteinů nebo modelových systémů se pokusíme modelovat spektra pomocí moderních výpočetních metod.
STÁŽISTÉ Jaroslav Kadleček
Hlavní město PrahaFyzika

Zažij napětí při studiu buněčných membrán

LEKTOR STÁŽE Mgr. Zuzana Johanovská
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Zejména v pokročilejší fázi by bylo dobré mít vždy jeden měřící den v kuse, tj oněch 8 hodin absolvovat v rámci jednoho dne a nedělit je.
MÍSTO STÁŽE Dolejškova 2155/3, 182 00 Praha 8-Libeň
Na stáži se podíváme tak říkajíc buňkám pod kůži. Buněčná membrána je totiž to, co odděluje živý vnitřek od neživého okolí, a na tomto rozhraní se odehrává spousta zajímavých procesů. Náš projekt se pak zaměří na jednoduchou, ale stále ještě zcela neobjasněnou interakci membrány s peptidem R9, kterou se pokusíme poodhalit pomocí fluorescenčního mikroskopu. Konkrétně prozkoumáme, jestli má na vázání R9 nějaký vliv, jak moc je membrána napjatá (protože membrána je materiál jako každý jiný, a je možné na ni mechanicky působit). Toho docílíme pomocí takzvaných mikromanipulátorů, pomocí kterých budeme přímo působit na mikrometrové objekty v našem vzorku. Od zájemce o projekt se pak očekává hlavně zájem o mezioborové téma. Budeme se pohybovat na hranici fyziky, chemie a biologie, a nic z toho by Tě tak nemělo děsit. Zároveň se není třeba nějak zvlášť obávat, že něco ještě neznáš. Stačí zvědavost a otevřená mysl a nějak už si poradíme.
STÁŽISTÉ Amelie Anna Figallová, Viktorie Lacinová, Petr Mareš

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.