stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Celá ČRFilozofie

Současné výzvy technologické etiky

LEKTOR STÁŽE Mgr. Juraj Hvorecký, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Budeme se setkávat primárně online v režimu jednou za 2 týdny, s občasnými setkáními naživo.
MÍSTO STÁŽE Celetná 38, Praha 1
Současný svět je plný obrovských výzev - prodlužování věku obyvatelstva, klimatická krize, energetická závislost na pochybných režimech nebo vymírání druhů. Častou odpovědí na otázku jak výzvám čelit, je nabídka možného technologického řešení. Jenže technologické řešení často naráží na další komplikace - kdo jej má provést, za jaké peníze, kdo odškodní potenciální oběti, jak poměřovat zisky a ztráty z nasazení konkrétní technologie. Těmhle tématům se věnuje technologická etika a v průběhu roku se podíváme na etické úvahy kolem mnoha kontroverzních témat současné technologie - dobývání kosmu, fůzní reaktory, robotizace práce nebo geoengineering. Budeme se snažit pochopit, proč jsou kontroverzní a jak se k správně nim postavit. Cílem bude lepší orientace v současném světě s ohledem na morální kritéria, které klademe na sebe, lidi a svět. Solidní znalost angličtiny jepro úspěšnost stáže žádoucí.
STÁŽISTÉ Alžběta Burešová, Filip Nemček, Justýna Vacková
Hlavní město PrahaFilozofie

J. A. Komenský a přírodní vědy

LEKTOR STÁŽE Mgr. Lenka Řezníková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časová dotace stáže bude představovat osm hodin měsíčně. Harmonogram bude specifikován po dohodě.
MÍSTO STÁŽE Filosofický ústav AV ČR
J. A. Komenský vstoupil do povědomí širší veřejnosti především jako teolog, didaktik, autor jazykových učebnic a tvůrce proslulého Labyrintu světa. Méně známy jsou jeho pokusy na poli přírodních věd, kam spadá například jeho přehled fyziky, spis o povaze tepla nebo polemika s René Descartem o rozpínavosti plynů. Během stáže se student(i) seznámí s touto pozakrytou stránkou Komenského, a to v širším kontextu raně novověkého učeneckého diskursu. Součástí stáže bude četba a interpretace přírodovědných spisů Komenského a jeho současníků a studium recentních studií k problematice.
Hlavní město PrahaHistorie

Dějiny všedního dne

LEKTOR STÁŽE PhDr. Vojtěch Kessler, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 32
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž vyžaduje práci v rozmezí 4 hodin týdně, lze po zaučení pracovat i z domova, je potřeba osobní počítač a připojení k internetu.
MÍSTO STÁŽE Prosecká 809/76, 190 00 Praha 9
Popisy života v rodině i v širším okolí, popis věcí, činností, zvyků a všeho, o čem se domníváme, že by nemělo upadnout v zapomenutí – to vše se může stát zdrojem poučení, pramenem ještě neobjevených poznatků, kamínkem v mozaice obrazu dějin „všedního dne“. Vyprávění se může stát vzácnou památkou, poutavým čtením nejen pro rodinné příslušníky, ale i pro další neznámé čtenáře. Cílem stáže je představit atraktivní obor dějiny všedního dne, seznámit účastníky s Databází dějin všedního dne, se základními zásadami psaní vzpomínek, pamětí a deníků a inspirovat je k tvorbě vlastních textů.
STÁŽISTÉ Gerda Červinková, Lucienne Erent, Matyáš Středa
Hlavní město PrahaHistorie

Slované a jiní barbaři v Byzanci

LEKTOR STÁŽE Mgr. Pavla Gkantzios Drápelová, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Část stáže bude probíhat na pracovišti v Praze a část úkolů budou moci stážisté absolvovat z domova (např. analýzu textů a vyhledávání některých informací).
MÍSTO STÁŽE Valentinská 91/​1, 110 00 Praha 1
POZNÁMKA: Výhodou je znalost angličtiny nebo němčiny na takové úrovni, aby uchazeč mohl v daném jazyce číst.
Během této stáže se zaměříme na otázky, jak Byzantinci vnímali Slovany a barbary obecně a co vše mohlo jejich pohled ovlivnit. Byzantská říše byla pokračovatelkou Východořímské říše jak na politické, tak kulturní úrovni, a proto i obraz Slovanů byl nejednou ovlivněn staršími popisy jiných barbarů v antických pramenech. Předmětem studia tak bude především období šestého století, kdy se etnonymum Sklavéni používané pro rané Slovany objevilo poprvé. Během stáže budeme pracovat především s různými prameny, ve kterých budeme vyhledávat informace související nejen se Slovany, ale i dalšími barbary. Pokusíme se zodpovědět, zda Byzantinci vnímali barbary pouze jako necivilizované nepřátele, anebo se v jejich popisech mohly objevit i kladné charakteristiky. A také si položíme otázky, nakolik byl pohled Byzantinců ovlivněn stereotypy a jaký druh informací se v kontextu barbarů často opakoval.
STÁŽISTÉ Alexandra Hamplová, Tereza Lochmanová, Hana Steblová

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.