stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaLékařské vědy

Kationty – klíčové prvky pro život eukaryotních buněk

LEKTOR STÁŽE Ing. Olga Zimmermannová, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Student by měl dojížděl, alespoň na jeden celý den v měsíci - 8h, v případě zájmu, je možnost se domluvit i na více hodinách za měsíc nebo na vícedenním pobytu o letních prázdninách.
MÍSTO STÁŽE Fyziologický ústav AV ČR, Vídeňská 1083, Praha 4 - Krč, 142 00
Pro všechny živé buňky je velmi důležité regulovat vnitrobuněčné koncentrace všech iontů, zejména pak sodíku, draslíku a protonů. Optimální vnitrobuněčné koncentrace kationtů jsou zajišťovány koordinovanou činností různých transportérů, a pokud je jejich činnost a tím i homeostáze kationtů narušena, projeví se to v celé řadě patologických stavů. Chtěli byste zjistit, jak buňky regulují vnitrobuněčné pH? Proč je draslík pro buňky důležitý a sodík toxický? Jak transport iontů v buňkách probíhá na molekulové úrovni? Pak tato stáž je právě pro vás. Stáž se bude týkat studia transportérů kationtů vyskytujících se v eukaryotních buňkách kvasinek a v lidských buňkách na molekulární úrovni. Stážista bude mít možnost se seznámit s metodami molekulární biologie a s celou řadou bioinformatických, mikrobiologických a biochemických metod. Nové poznatky významně přispějí k objasnění mechanismů zachování homeostáze kationtů v eukaryotních organismech. Navíc budete mít příležitost se zapojit do prezentace a komunikace vědeckých výsledků Fyziologického ústavu AV ČR směrem k veřejnosti.
STÁŽISTÉ Veronika Žárská
Královéhradecký krajLékařské vědy

Vliv mikrobiomu na vznik a vývoj diabetu 1. typu.

LEKTOR STÁŽE Ing. Tomáš Hudcovic, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Mikrobiologický ústav AVČR,v.v.i., Doly,183, Nový Hrádek, 54908
Diabetes 1. typu (T1D) je autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k destrukci β-buněk pankreatu. I když byly zkoumány různé genetické a environmentální faktory, konkrétní spouštěče autoimunity spojené s T1D nejsou dosud plně objasněny. Jedním z možných faktorů ovlivňujících rozvoj T1D je působení bakteriomu. Student se bude zabývat vlivem přítomnosti bakteriomu proti bezmikrobnímu stavu, na vznik a vývoj T1D v myším modelu. V rámci studie bude měřena hladina glykémie v jednotlivých experimentálních skupinách z odebrané krve. Student se rovněž seznámí s gnotobiotickými a mikroskopovacími technikami.
STÁŽISTÉ Tereza Ludmila Krapáčová, Klaudie Lebovičová
Jihomoravský krajHistorická slavistika

Slovanství a slavistika ve světě krizí 20. a 21. století

LEKTOR STÁŽE doc. PhDr. Radomír Vlček, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž je založena na studiu literatury a na pravidelných konzultacích o její relevanci, způsobu využití a jejím kritickém zhodnocení. Výstupem stáže by měla být písemná práce představující slovanství a slavistiku jako součást české národní identity upozorňující na stávající dezinterpretační snahy ve smyslu vyloučení ČR z EU.
MÍSTO STÁŽE Brno, Čechyňská 19, 602 00
Slovanství a vědní obor, který se jeho obsahem zabývá - slavistika - sehrály v minulosti českého národa velmi významnou roli. Slovanství se utvářelo jako součást národní identity, kterou v této podobě určité osobnosti účelově využívaly a ve svůj prospěch zneužívaly. Tato skutečnost se stala zřetelnou po vzniku samostatné republiky a zejména pak od 2. světové války; jak mezi politiky (např. K. Kramář, K. Gottwald), tak některými intelektuály (např. F. Peroutka, Z. Nejedlý). Specifikem bylo takové využití slovanství ve vědě - slavistice - po 2.svět. válce, např. ve slovanské archeologii (J. Poulík). Cílem stáže je vysvětlit si na základě historických pramenů a literatury skutečnou roli slovanství a české slavistiky při jeho poznávání, stejně jako ukázat na účelové - politické - zneužívání slovanství v průběhu 20. i počátku 21. století. Jde o to naučit se prací s historickými a literárněvědnými prameny čelit současným účelovým dezinformacím.
STÁŽISTÉ Tereza Kamenská, Jakub Košina, František Lédl
Jihomoravský krajDějiny umění

Uměleckohistorická topografie pro 21. století

LEKTOR STÁŽE Mgr. Kateřina Dolejší, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Vzhledem k programu stáže je potřeba počítat s osobní přítomností v Brně jednou za měsíc a výjezdem do vybrané lokality.
MÍSTO STÁŽE Ústav dějin umění - Oddělení umělecko-historické topografie, Veveří 97, Brno 602 00
Umělecko-historická topografie patří k jednomu ze základních přístupů k pochopení uměleckého fondu konkrétního teritoria. Tištěné soupisy památek postupně nahrazují online databáze. I ty jsou však založeny na základním výzkumu uměleckých památek přímo ve vybrané lokalitě. V rámci stáže stážista/ka navštíví odborné instituce (knihovna, archiv, Národní památkový ústav) a bude se podílet na dokumentaci uměleckých památek vybrané lokality na Moravě.
STÁŽISTÉ Jan Žampach

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.