stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaChemie

Výpočtý spekter vibrační optické aktivity kyseliny vinné

LEKTOR STÁŽE RNDr. Jiří Kessler, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Práci je možno částečně vykonávat vzdáleně z domova. Nicméně přítomnost studenta na pracovišti je vítána.
MÍSTO STÁŽE Ústav Organické Chemie a Biochemie AVČR, Flemingovo náměstí 2, 166 10 Praha 6
Kyselina vinná je opticky aktivní látka, která se používá v potravinářství. Díky její flexibilitě nejsou některé její vlastnosti doposud detailně prozkoumány a objasněny. K jejímu studiu využijeme chiroptických spektroskopických metod, zejména metody vibrační optické aktivity (Vibrační cirkulární dichroismus, Ramanova optická aktivita). Jelikož jsou však chiroptická spektra značně komplikovaná a k jejich interpretaci využíijeme výpočetních metod, kdy zkombinujeme metody molekulové dynamiky a kvantové chemie.
STÁŽISTÉ Dominik Gasiúnas - Demčenko
Středočeský krajChemie

Záhada zmizení Borce

LEKTOR STÁŽE RNDr. Zuzana Kotková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časovou náročnost lze upravit a rozložit dle vytížení studenta/studentky ve škole. Řadu setkání je také možné vzhledem k charakteru činností uskutečnit i online.
MÍSTO STÁŽE Ústav anorganické chemie AV ČR, Řež 1001, 250 68 Husinec (i online)
POZNÁMKA: Vítáno je nadšení pro tvorbu videí, komunikativnost a kreativita. Těším se na spolupráci :) Zuzana
"Záhada zmizení Borce" je zcela nová detektivní hra s chemickou tématikou. Hra je sestavena jako výjezdní a je určena pro střední školy. Cílem hry je vyřešit případ zmizení vědce Ing. Jiřího Borce pomocí indicií, které studenti získají po splnění chemických úkolů inspirovaných výzkumem na ÚACH. Při stáži se bude student(ka) spolu s námi věnovat optimalizaci jednotlivých úkolů, úvodního videa, pomůže točit Reels z výjezdů pro Instagram či se podílet na tvorbě rezervačního systému. Budeme i pracovat s nástroji umělé inteligence. Cílem je tedy plně optimalizovaná verze hry, která bude připravena jako nabídka pro školy. Paralelně s tím se také do řady blízkých střední škol se hrou vydáme, což přispěje k finální optimalizaci. Zkusíme i zažádat o finanční podporu tohoto unikátního projektu od AV ČR.
STÁŽISTÉ Mariana Tomanová
Hlavní město PrahaChemie

Molekulární elektrochemie - redox charakterizace nových organických sloučenin

LEKTOR STÁŽE prof. RNDr. Jiří Ludvík, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Jakmile student(ka) získá základní dovednosti, bude pracovat samostatně na svém projektu v rámci našeho týmu. Protože půjde o základní výzkum, nelze předem přesně říci, jak dlouho bude ten který experiment trvat a je tedy lepší mít nějakou časovou rezervu. Vždy bude záležet na domluvě.
MÍSTO STÁŽE ÚFCH JH AVČR, v.v.i., Dolejškova 3, 18223 Praha 8
POZNÁMKA: Toto téma je vhodné pro mladého badatele - badatelku se zájmem o to, jak probíhají chemické děje na úrovni jednotlivých molekul a kterého bude těšit pocit, že látky, se kterými bude pracovat dosud neměl nikdo na světě v ruce (samozřejmě kromě syntetiků). Žádné hlubší chemické znalosti nejsou předem nutné, spíš zvědavost, pečlivost a nadšení .
Jde o základní výzkum nově syntetizovaných organických molekul s více redox centry na bázi benzofenonu a chromanu (což je součást vitamínu E, nikoli anorganická sůl obsahující Cr). Jedná se o dvě série po 11 sloučeninách, kdy student pomocí voltametrických metod zjistí, zda a za jakých podmínek se jednotlivé molekuly v roztoku redukují a oxidují, případně jak spolu souvisí jejich struktura a vlastnosti. Jde o kombinaci organické chemie a elektrochemie, případně UV-vis a EPR spektrometrie. Během stáže se student seznámí se základy laboratorní práce v nevodných a bezkyslíkatých roztocích, bude používat běžné voltametrické a spektrometrické metody a zúčastní se interpretace dat, která před ním ještě nikdo nezískal.
Hlavní město PrahaChemie

Příprava a studium degradace perovskitových vrstev

LEKTOR STÁŽE Zdeňka Hájková
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Některý měsíc bude vhodnější jeden celý den (8 h), jindy spíše dva půldny.
MÍSTO STÁŽE Cukrovarnická 10/112, 162 00 Praha 6
POZNÁMKA: Stáž je na pomezí chemie a fyziky. Uvítáme zapojení do popularizačních aktivit FZU, jako je např. Veletrh vědy.
Organicko-anorganické perovskity jsou skupina materiálů s obecným vzorcem ABX3. Mezi aktuálně nejzkoumanější patří perovskity se složením CH3NH3PbI3 či NH2CH=NH2PbI3, které mají potenciál pro výrobu levných tenkovrstvých slunečních článků s vysokou účinností. Jednou z mnoha výhod, které perovskity mají, je jejich snadná, časově nenáročná a levná příprava depozicí z roztoků pomocí rotačního nanášení (spin coating) a následného zahřívání. Celý proces přípravy při tom obvykle probíhá pod ochrannou dusíkovou atmosférou v rukavicovém boxu (gloveboxu), kde je minimalizováno množství kyslíku a vzdušné vlhkosti, na jejichž přítomnost jsou perovskity vysoce citlivé. Hlavním problémem perovskitů, a proto i předmětem intenzivních výzkumných snah, je totiž jejich snadná degradace působením vlhkosti, UV záření a vysokých teplot. Cílem stáže bude příprava perovskitových vrstev a sledování jejich degradace, a to jak prostým pozorováním, tak s pomocí světelného a skenovacího elektronového mikroskopu. Kvalita perovskitových vrstev bude též hodnocena pomocí měření fotoluminiscence (PL).
STÁŽISTÉ Ema Kučerová

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.