stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaBiologie

Morfologická a genetická rozmanitost hub rodu Psilocybe ve střední Evropě

LEKTOR STÁŽE Ing. Dominik Lovás
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, 142 00 Praha 4 – Krč
Ve střední Evropě, a zejména v České republice, jsou houby rodu Psilocybe poměrně běžné, přičemž nejrozšířenějším druhem je dřevomilná Psilocybe serbica. Tento druh je v současnosti rozdělen do tří hlavních variet (P. serbica var. moravica, P. serbica var. arcana a P. serbica var. bohemica), které vykazují výrazné morfologické rozdíly. Navzdory těmto rozdílům jsou všechny zahrnovány pod jeden druh, což vyvolává otázky o jejich skutečné genetické příbuznosti a evolučním vývoji. Cílem projektu bude za pomoci metod molekulární biologie, jako jsou extrakce DNA, PCR analýza více markerů, včetně jejich fylogenetické analýzy, přispět k objasnění této taxonomické záhady, která zajímá nejen odborníky v oblasti mykologie, ale i amatérské houbaře. Výsledky pomohou objasnit druhovou diverzitu těchto vybraných skupin hub rodu Psilocybe.
STÁŽISTÉ Veronika Vyskočilová
Kraj VysočinaBiologie

CITIZEN SCIENCE - monitoirng bělozubky tmavé

LEKTOR STÁŽE Mgr. Alena Fornůsková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Dojezd do Studence 2 x za měsíc (cca 10-14hod). Možnost účasti na popularizačních aktivitách: Veletrh vědy, festival vědy. Zapojení do terénního výzkumu.
MÍSTO STÁŽE Studenec 122, Studenec, Okr. Třebíč
Zapojení veřejnosti do výzkumných aktivit může být velmi přínosné jak pro vědce samotné, tak pro laickou veřejnost, která se díky zajímavým projektům může dozvědět více o tom, jak věda funguje. U některých projektů dává zapojení veřejnosti jednoznačný smysl. Takovým projektem je i monitoring bělozubky tmavé. Bělozubka tmavá je totiž nepůvodním druhem, který do České republiky připutoval teprve nedávno. Momentálně je výskyt této pozoruhodné bělozubky omezen pouze na Chebskou pánev. Zároveň jde o druh synantropní, tedy takový, který rád vyhledává komfort lidských obydlí. Proto na podzim roku 2023 oslovili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR veřejnost s cílem zjistit aktuální rozšíření tohoto druhu. Velký ohlas veřejnosti poskytl vědcům cenná data o výskytu nejen bělozubky tmavé, ale i dalších druhů rejskovitých, které mohou přítomností větší sestřenice z Afriky „trpět“. Cílem stáže bude analýza fotografického materiálu, kteří na základě výzvy zaslali (a stále zasílají) lidé z celé České republiky. Následně analýza genetického materiálu, díky kterému můžeme ověřit některé vzorky, které se nedaří určit na základě fotografie. Student/ka budou mít možnost se zapojit rovněž do popularizačních aktivit a terénní práce v mezinárodním dynamickém týmu. Více o projektu zde: https://db.citizenscience.cz/?p=1690
STÁŽISTÉ Julie Musilová
Kraj VysočinaBiologie

Analýza patogenů afrických netopýrů

LEKTOR STÁŽE Mgr. Alena Fornůsková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Dojezd do Studence 2 x měsíčně (např. 10-14hod).
MÍSTO STÁŽE Studenec 122, Studenec, Okr. Třebíč
Netopýři jsou přenašeči různých onemocnění, která mohou být nebezpečná i pro člověka. Popsání diverzity netopýřích patogenů (virů, bakterií, krevních patogenů) je zásadní pro porozumění jejich cirkulace mezi různými druhy, včetně člověka. Cílem stáže bude analýza vzorků netopýrů z afrických expedic, které na Ústavu biologie obratlovců AV ČR probíhaly v posledních letech. K dispozici je bohatý materiál z Ugandy, Středoafrické republiky, Etiopie a Tanzanie. Student/ka se na stáži seznámí se základy molekulární praxe v moderních laboratořích – izolace DNA, PCR, elektroforéza, sekvenace, analýza dat, prezentace dat. Rovněž je možné se zapojit do popularizačních aktivit a terénních prací, které na ústavu probíhají.
STÁŽISTÉ Klára Levrincová
Hlavní město PrahaBiologie

Identifikace mikroskopických hub z prostředí

LEKTOR STÁŽE Ing. Michaela Švarcová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
V rámci stáže bude student izolovat mikroskopické houby z prostředí. Po získání čistých kultur bude provedena jejich identifikace pomocí morfologie a DNA sekvencí.

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.