Stáže pro středoškoláky

Přehled stáží Akademie věd ČR pro středoškolské studenty v roce 2025
Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaChemie

Automatizace práce výpočetního chemika pomocí velkých jazykových modelů

LEKTOR STÁŽE Ing. Prokop Hapala, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časová náročnost závisí na dohodě se studentem, jak velký cíl si po diskuzi zvolíme. Většinu práce ale může provádět student doma kdy se mu hodí, konzultace mohou být fyzicky v praze na FZU (Slovanka), nebo online (videocall)
MÍSTO STÁŽE Na Slovance / UTIA
POZNÁMKA: Požadavky: Zkušenost s programováním v Pythonu nebo JavaScriptu (TypeScriptu), zájem o umělou inteligenci a přírodní vědy.
Příchod nástrojů, jako je ChatGPT, ukázal, že mnoho lidských činností, které vyžadují porozumění vědeckému textu nebo programovému kódu, lze do značné míry automatizovat. V posledních dvou letech se objevilo mnoho cenově dostupných jazykových modelů (LLM), které mohou zastat práci desítek vědců při rešerši vědecké literatury, tvorbě dokumentace nebo testování vědeckého softwaru. Automatické programovací nástroje, jako je GitHub Copilot, Claude-dev nebo Aider, výrazně urychlují vývoj jednoduchých aplikací, zatímco služby jako NotebookLM, Jenni.ai, Sci-Space a Consensus usnadňují rešerši a psaní vědeckých textů. Tyto modely však lze využít ještě efektivněji, pokud se skreze API propojí přímo s nástroji specifickými pro konkrétní vědecký projekt, například s vědeckým softwarem či databází relevantních článků. LLM by pak mohl například automaticky implementovat a otestovat GPU-paralelizovaný kód na základě rovnic nalezených v literatuře. To však vyžaduje vytvoření specializovaných skriptů a promptů, které propojí jazykový model s konkrétním programem či databází prostřednictvím tzv. „function-calling“ rozhraní, a následné testování tohoto propojení. Implementace takového systému nevyžaduje hluboké znalosti chemie ani matematiky, a pouze základní programátorské dovednosti, a proto je vhodná pro středoškolské studenty se zájmem o přírodní vědy a umělou inteligenci.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaChemie

Hybrid Metal and (Car)Borane Cluster Molecules, Cluster-Coated Clusters

LEKTOR STÁŽE Dr. Tomáš Baše, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE 250 68Husinec-Řež, Areál výzkumných ústavů
POZNÁMKA: We would like to encourage the student(s) to communicate in English as it is the global lingua franca, and, in this project, (s)he/they will be exposed to our international colleagues too.
Boron and hydrogen form a plethora of binary cluster (cage-like) molecules called boranes, non of which can be found in nature, and can thus be regarded as "artificial", or completely “(wo)man-made”. These molecules adopt shapes derived from icosahedral geometry, exhibit extraordinary thermal and chemical stability, and show a unique bonding scheme, so called 3-center 2-electron bonds. The way of bonding is the result of electron deficiency of boron which has only three valence electrons compared to carbon with four valence electron, both standing next to each other in the periodic table. Boron and hydrogen cluster molecules, boranes, do like to mix with other elements too. They form many molecules in which one of the BH vertices is replaced for a different element. We call these molecules heteroboranes, and the most profound examples are represented by molecules called carboranes with at least one carbon atom in the structure. One of the unique features that distinguishes this group of molecules from more commonly studied hydrocarbons (CH) is the large variety of isomeric species with practically identical space requirements. This aspect makes this (car)borane molecular system unique and thus also interesting for designing other types of new materials such as atomically precise metal nanoclusters. In this project, we will first focus on the preparation of some thiol (-SH) derivatives of the twelve-vertex carboranes of the formula C2B10H12. The thiol (-SH) moiety serves as a functional group easily interacting with surfaces of gold and other coinage metal substrates. Then, these (car)borane-thiol-functionalized clusters will be used to prepare atomically precise metal clusters as a new type of material with discrete energy levels, representing the transition between bulk metal on one end and a single atom on the other. Within working on these tasks, the student will learn more about science work in general, will learn techniques covering synthetic work under inert conditions and subsequent purification methods such as sublimation or different crystallization techniques, and, a cherry on top of the case, will be the preparation of a new hybrid metal-boron cluster molecule. In addition to extending the general knowledge and experiencing the preparation of a new molecule, the student will have an opportunity to work with colleagues from collaborating laboratories, e.g. from the Indian Institute of Technology Madras in Chennai, India. Science is not only about having fun discovering new things, but also about meeting new people, discussing new ideas, and sharing enthusiasm about reaching a common goal!
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaChemie

Příprava cytotoxických organokomplexů železa a ruthenia se sacharidovými ligandy

LEKTOR STÁŽE Ing. Vojtěch Hamala
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 32
MÍSTO STÁŽE Rozvojová 1/135, 165 00 Praha 6-Suchdol
Tato stáž se zaměřuje na přípravu a studium organokovových komplexů železa a ruthenia, jejichž struktura obsahuje sacharidové ligandy. Cílem projektu je syntéza těchto komplexů a zkoumání jejich cytotoxických vlastností vůči vybraným buněčným liniím. Student/ka si osvojí základní techniky organické a organometalické syntézy, naučí se charakterizovat nové látky (NMR, HRMS) a bude mít příležitost prozkoumat vliv struktury sacharidového ligandu na fyzikální a biologické vlastnosti komplexu. Tento projekt nabízí jedinečnou možnost propojit organickou chemii s bioorganickou aplikací v medicinálním výzkumu.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 3
Hlavní město PrahaChemie

Výpočty spekter resonanční ramanovy optické aktivity chirálních metalokomplexů

LEKTOR STÁŽE RNDr. Jiří Kessler, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Práci je možno částečně vykonávat vzdáleně z domova. Nicméně přítomnost studenta na pracovišti je vítána.
MÍSTO STÁŽE Ústav Organické Chemie a Biochemie AVČR, Flemingovo náměstí 2, 166 10 Praha 6
Spektra resonanční Ramanovy optické aktivity (RROA), díky své vysoké citlivosti, mužou pomoci odhalovat zajímavé skutečnosti o molekulární stuktuře, chiralitě a vlastnotech excitovaných elektronových stavů. V rámci naší stáže se budeme zaměřovat na zkoumání specifických chirálních metalokomplexů, jejichž RROA spektra vykazují zajímavé vlastnosti, které se budeme pomocí simulací snažit objasnit.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaChemie

Výpočtý spekter vibrační optické aktivity kyseliny vinné

LEKTOR STÁŽE RNDr. Jiří Kessler, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Práci je možno částečně vykonávat vzdáleně z domova. Nicméně přítomnost studenta na pracovišti je vítána.
MÍSTO STÁŽE Ústav Organické Chemie a Biochemie AVČR, Flemingovo náměstí 2, 166 10 Praha 6
Kyselina vinná je opticky aktivní látka, která se používá v potravinářství. Díky její flexibilitě nejsou některé její vlastnosti doposud detailně prozkoumány a objasněny. K jejímu studiu využijeme chiroptických spektroskopických metod, zejména metody vibrační optické aktivity (Vibrační cirkulární dichroismus, Ramanova optická aktivita). Jelikož jsou však chiroptická spektra značně komplikovaná a k jejich interpretaci využíijeme výpočetních metod, kdy zkombinujeme metody molekulové dynamiky a kvantové chemie.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Středočeský krajChemie

Záhada zmizení Borce

LEKTOR STÁŽE RNDr. Zuzana Kotková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časovou náročnost lze upravit a rozložit dle vytížení studenta/studentky ve škole. Řadu setkání je také možné vzhledem k charakteru činností uskutečnit i online.
MÍSTO STÁŽE Ústav anorganické chemie AV ČR, Řež 1001, 250 68 Husinec (i online)
POZNÁMKA: Vítáno je nadšení pro tvorbu videí, komunikativnost a kreativita. Těším se na spolupráci :) Zuzana
"Záhada zmizení Borce" je zcela nová detektivní hra s chemickou tématikou. Hra je sestavena jako výjezdní a je určena pro střední školy. Cílem hry je vyřešit případ zmizení vědce Ing. Jiřího Borce pomocí indicií, které studenti získají po splnění chemických úkolů inspirovaných výzkumem na ÚACH. Při stáži se bude student(ka) spolu s námi věnovat optimalizaci jednotlivých úkolů, úvodního videa, pomůže točit Reels z výjezdů pro Instagram či se podílet na tvorbě rezervačního systému. Budeme i pracovat s nástroji umělé inteligence. Cílem je tedy plně optimalizovaná verze hry, která bude připravena jako nabídka pro školy. Paralelně s tím se také do řady blízkých střední škol se hrou vydáme, což přispěje k finální optimalizaci. Zkusíme i zažádat o finanční podporu tohoto unikátního projektu od AV ČR.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaChemie

Molekulární elektrochemie - redox charakterizace nových organických sloučenin

LEKTOR STÁŽE prof. RNDr. Jiří Ludvík, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Jakmile student(ka) získá základní dovednosti, bude pracovat samostatně na svém projektu v rámci našeho týmu. Protože půjde o základní výzkum, nelze předem přesně říci, jak dlouho bude ten který experiment trvat a je tedy lepší mít nějakou časovou rezervu. Vždy bude záležet na domluvě.
MÍSTO STÁŽE ÚFCH JH AVČR, v.v.i., Dolejškova 3, 18223 Praha 8
POZNÁMKA: Toto téma je vhodné pro mladého badatele - badatelku se zájmem o to, jak probíhají chemické děje na úrovni jednotlivých molekul a kterého bude těšit pocit, že látky, se kterými bude pracovat dosud neměl nikdo na světě v ruce (samozřejmě kromě syntetiků). Žádné hlubší chemické znalosti nejsou předem nutné, spíš zvědavost, pečlivost a nadšení .
Jde o základní výzkum nově syntetizovaných organických molekul s více redox centry na bázi benzofenonu a chromanu (což je součást vitamínu E, nikoli anorganická sůl obsahující Cr). Jedná se o dvě série po 11 sloučeninách, kdy student pomocí voltametrických metod zjistí, zda a za jakých podmínek se jednotlivé molekuly v roztoku redukují a oxidují, případně jak spolu souvisí jejich struktura a vlastnosti. Jde o kombinaci organické chemie a elektrochemie, případně UV-vis a EPR spektrometrie. Během stáže se student seznámí se základy laboratorní práce v nevodných a bezkyslíkatých roztocích, bude používat běžné voltametrické a spektrometrické metody a zúčastní se interpretace dat, která před ním ještě nikdo nezískal.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 7
Hlavní město PrahaChemie

Příprava a studium degradace perovskitových vrstev

LEKTOR STÁŽE Zdeňka Hájková
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Některý měsíc bude vhodnější jeden celý den (8 h), jindy spíše dva půldny.
MÍSTO STÁŽE Cukrovarnická 10/112, 162 00 Praha 6
POZNÁMKA: Stáž je na pomezí chemie a fyziky. Uvítáme zapojení do popularizačních aktivit FZU, jako je např. Veletrh vědy.
Organicko-anorganické perovskity jsou skupina materiálů s obecným vzorcem ABX3. Mezi aktuálně nejzkoumanější patří perovskity se složením CH3NH3PbI3 či NH2CH=NH2PbI3, které mají potenciál pro výrobu levných tenkovrstvých slunečních článků s vysokou účinností. Jednou z mnoha výhod, které perovskity mají, je jejich snadná, časově nenáročná a levná příprava depozicí z roztoků pomocí rotačního nanášení (spin coating) a následného zahřívání. Celý proces přípravy při tom obvykle probíhá pod ochrannou dusíkovou atmosférou v rukavicovém boxu (gloveboxu), kde je minimalizováno množství kyslíku a vzdušné vlhkosti, na jejichž přítomnost jsou perovskity vysoce citlivé. Hlavním problémem perovskitů, a proto i předmětem intenzivních výzkumných snah, je totiž jejich snadná degradace působením vlhkosti, UV záření a vysokých teplot. Cílem stáže bude příprava perovskitových vrstev a sledování jejich degradace, a to jak prostým pozorováním, tak s pomocí světelného a skenovacího elektronového mikroskopu. Kvalita perovskitových vrstev bude též hodnocena pomocí měření fotoluminiscence (PL).
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město PrahaChemie

Vibrační spektroskopie biomolekul v roztoku

LEKTOR STÁŽE prof. RNDr. Petr Bouř, DSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 16
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Preferujeme když student bude pracovat na své části projektu, to ale vyžaduje jistou pravidelnost, např. dva dny v měsíci. Počítačové modelování lze částečně provozovat i vzdáleně z domova.
MÍSTO STÁŽE Ústav organické chemie a biochemie AVČR Flemingovo náměstí 2 16610 Praha 6, Dejvice
Spektroskopické metody založené na interakci viditelného nebo infračerveného světla s molekulami poskytují unikátní informace o jejich struktuře, dynamice a ostatních vlastnostech. Interpretaci, porozumění spektrům podstatně usnadňují jejich počítačové simulace. V rámci stáže se soustředíme na optickou aktivitu využívající polarizované světlo (viz. http://hanicka.uochb.cas.cz/~bour/pdf/207.pdf). U proteinů nebo modelových systémů se pokusíme modelovat spektra pomocí moderních výpočetních metod.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 2
Hlavní město PrahaChemie

Elektrochemie 2D materiálů

LEKTOR STÁŽE Ing. Martin Jindra
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Ideální četnost návštěv je dvakrát měsíčně (odpoledne), určitě se ale vždycky zvládneme domluvit jak se to bude zrovna hodit.
MÍSTO STÁŽE Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Dolejškova 2155/3, Praha 8, 182 23
POZNÁMKA: Stáž je na pomezí fyziky a chemie. Umět s pythonem se bude hodit ale není to nutnost.
2D materiály jsou struktury a tlouštce pouze pár atomů, což dokáže změnit jejich vlastnosti oproti 3D materiálům. Na této stáži se zaměříme na studium monovrstev pomocí elektrochemických technik. Máme na to aparaturu, kterou nenajdeš jinde na světě, postavili jsme si ji totiž sami! Chceš si s ní zkusit něco změřit?
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.