Stáže pro středoškoláky

Přehled stáží Akademie věd ČR pro středoškolské studenty v roce 2025
Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaBiofyzika

Supramolecular organization of DNA components in crystals

LEKTOR STÁŽE Dr. Valery Andrushchenko
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Afternoon
MÍSTO STÁŽE Flemingovo nám. 2, 166 10, Praha 6
Despite the wealth of information already known about DNA and RNA, new and emerging techniques provide yet additional data on these important biological molecules. Not less intriguing is using of such modern methods to look into the supramolecular organization of DNA and RNA components in crystals, such as nucleotides or nucleosides. This research not only offers insights into the supramolecular organization of DNA itself but is also of great interest to the pharmaceutical industry, as many drugs utilize nucleosides as precursors. Recently, we made a breakthrough discovery regarding the use of chiral spectroscopic methods for this purpose. In particular, vibrational circular dichroism (VCD) could provide invaluable information on the supramolecular organization of nucleosides in crystals and help in distinguishing between dry and wet crystals within minutes. Such information could be immediately applied for quality and stability control of pharmaceutical compounds. Spectroscopic results will be complimented by microscopic investigations using both traditional optical microscopy and advanced Raman microscopy. The experimental data will be further supported by cutting-edge computer modeling currently being developed in our group. During the internship, the student will become familiar with novel spectroscopic and microscopic techniques and their applications for studying biological molecules, particularly in the solid state. The training will also include an introduction to computer modeling of different DNA structures and their spectra.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 2
Moravskoslezský krajBiofyzika

Sezónní dynamika ochranných mechanismů vůči nadměrné ozářenosti u vybraných druhů jehličnanů

LEKTOR STÁŽE Mgr. Václav Karlický, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Úvodní seznámení s řešenou problematikou je možné online. Pro seznámení s experimentálními metodami a provedení experimentů je nutné pravidelně navštěvovat pracoviště, získaná data je pak možné analyzovat z větší části z domova.
MÍSTO STÁŽE Chittussiho 10, 710 00 Ostrava
Fotosyntetické organismy jsou v přirozeném prostředí vystaveny rychle se měnícím environmentálním podmínkám, např. měnícím se intenzitám světla. Aby nedošlo k poškození fotosyntetického aparátu v důsledku nadměrné ozářenosti, fotosyntetické organismy mají vyvinuty celou řadu ochranných mechanismů. Tyto procesy jsou dobře popsány pro modelové krytosemenné rostliny, méně pak u rostlin nahosemenných, kde se řadí i jehličnany. Cílem stáže je studovat sezónní dynamiku fotoochranných mechanismů u vybraných druhů jehličnanů se zaměřením na stálezelené a opadavé druhy. Během stáže se student seznámí se základy tradičních a moderních biofyzikálních metod a jejich aplikacemi při studiu biologických systémů, zvláště fotosyntetického aparátu.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Jihočeský krajBiologie

Identifikace účinných insekticidních látek vybraných bakteriálních metabolitů rodu Xenorhabdus

LEKTOR STÁŽE Ing. Jiří Nermuť, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 12
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Předpokládaná časová náročnost je asi 12 hodin za měsíc. Založené pokusy je nutné sledovat každý den. Proto je stáž vhodná pro dva až tři studenty, kteří se mohou při odečtech a zakládání pokusů dle potřeby střídat a vzájemně si tak vypomoci či se zastoupit.
MÍSTO STÁŽE Biologické centrum AV ČR, v. v. i., Branišovská 1160/31, 370 05 České Budějovice
POZNÁMKA: Pokud máte jakýkoliv dotaz k náplni stáže, neváhejte se zeptat. Můj mail je nermut@entu.cas.cz, ale najdete nás i na Instagramu rostlinolekar_on.line.
V předchozích dvou letech jsme v naší laboratoři, mimo jiné i s pomocí dvou studentů z Otevřené vědy, vytipovali z několika desítek bakteriálních kmenů celkem 9 nadějných adeptů, jejichž sekundární metabolity mají velmi dobré hubící účinky na hmyz nebo vývoj hmyzu negativně ovlivňují (mandelinka bramborová, mšice broskvoňová), případně účinkují jako vynikající repelenty či antifeedanty na plzáka španělského. Momentálně celý projekt posouváme do další fáze, kdy bychom se ve spolupráci s dalšími laboratořemi v ČR a v Německu chtěli posunout blíže k identifikaci účinných látek či jejich směsí, které jsou za účinek na hmyz a plzáky odpovědné. Proto hledáme další 2-3 studenty, kteří by nám chtěli pomoci a rádi by se pustili do testování účinků metabolitů geneticky upravených bakterií, které produkují vždy pouze vybrané spektrum látek. Tak bychom měli být schopni se k cílové látce/látkám dostat významně blíže. V závislosti na výsledcích těchto experimentů bychom posléze mohli spustit i základní chemickou analýzu, ale to už je možná úkol na další rok, tedy 2026.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Jihočeský krajBiologie

Klíštěcí zoo

LEKTOR STÁŽE Mgr. Jan Perner, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI V pondělí a pátek 4 hodiny.
MÍSTO STÁŽE Parazitologický ústav, Branišovská 31, 370 05 České Budějovice
Student(ka) se bude zabývat vlivem teploty a vlhkosti na životní cyklus klíštěte Ixodes ricinus a určí, jak jednotlivé inkubační parametry ovlivňují přežívání mikroorganizmů v klíštěti.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaBiologie

Morfologická a genetická rozmanitost hub rodu Psilocybe ve střední Evropě

LEKTOR STÁŽE Ing. Dominik Lovás
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, 142 00 Praha 4 – Krč
Ve střední Evropě, a zejména v České republice, jsou houby rodu Psilocybe poměrně běžné, přičemž nejrozšířenějším druhem je dřevomilná Psilocybe serbica. Tento druh je v současnosti rozdělen do tří hlavních variet (P. serbica var. moravica, P. serbica var. arcana a P. serbica var. bohemica), které vykazují výrazné morfologické rozdíly. Navzdory těmto rozdílům jsou všechny zahrnovány pod jeden druh, což vyvolává otázky o jejich skutečné genetické příbuznosti a evolučním vývoji. Cílem projektu bude za pomoci metod molekulární biologie, jako jsou extrakce DNA, PCR analýza více markerů, včetně jejich fylogenetické analýzy, přispět k objasnění této taxonomické záhady, která zajímá nejen odborníky v oblasti mykologie, ale i amatérské houbaře. Výsledky pomohou objasnit druhovou diverzitu těchto vybraných skupin hub rodu Psilocybe.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 3
Kraj VysočinaBiologie

CITIZEN SCIENCE - monitoirng bělozubky tmavé

LEKTOR STÁŽE Mgr. Alena Fornůsková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Dojezd do Studence 2 x za měsíc (cca 10-14hod). Možnost účasti na popularizačních aktivitách: Veletrh vědy, festival vědy. Zapojení do terénního výzkumu.
MÍSTO STÁŽE Studenec 122, Studenec, Okr. Třebíč
Zapojení veřejnosti do výzkumných aktivit může být velmi přínosné jak pro vědce samotné, tak pro laickou veřejnost, která se díky zajímavým projektům může dozvědět více o tom, jak věda funguje. U některých projektů dává zapojení veřejnosti jednoznačný smysl. Takovým projektem je i monitoring bělozubky tmavé. Bělozubka tmavá je totiž nepůvodním druhem, který do České republiky připutoval teprve nedávno. Momentálně je výskyt této pozoruhodné bělozubky omezen pouze na Chebskou pánev. Zároveň jde o druh synantropní, tedy takový, který rád vyhledává komfort lidských obydlí. Proto na podzim roku 2023 oslovili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR veřejnost s cílem zjistit aktuální rozšíření tohoto druhu. Velký ohlas veřejnosti poskytl vědcům cenná data o výskytu nejen bělozubky tmavé, ale i dalších druhů rejskovitých, které mohou přítomností větší sestřenice z Afriky „trpět“. Cílem stáže bude analýza fotografického materiálu, kteří na základě výzvy zaslali (a stále zasílají) lidé z celé České republiky. Následně analýza genetického materiálu, díky kterému můžeme ověřit některé vzorky, které se nedaří určit na základě fotografie. Student/ka budou mít možnost se zapojit rovněž do popularizačních aktivit a terénní práce v mezinárodním dynamickém týmu. Více o projektu zde: https://db.citizenscience.cz/?p=1690
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Kraj VysočinaBiologie

Analýza patogenů afrických netopýrů

LEKTOR STÁŽE Mgr. Alena Fornůsková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Dojezd do Studence 2 x měsíčně (např. 10-14hod).
MÍSTO STÁŽE Studenec 122, Studenec, Okr. Třebíč
Netopýři jsou přenašeči různých onemocnění, která mohou být nebezpečná i pro člověka. Popsání diverzity netopýřích patogenů (virů, bakterií, krevních patogenů) je zásadní pro porozumění jejich cirkulace mezi různými druhy, včetně člověka. Cílem stáže bude analýza vzorků netopýrů z afrických expedic, které na Ústavu biologie obratlovců AV ČR probíhaly v posledních letech. K dispozici je bohatý materiál z Ugandy, Středoafrické republiky, Etiopie a Tanzanie. Student/ka se na stáži seznámí se základy molekulární praxe v moderních laboratořích – izolace DNA, PCR, elektroforéza, sekvenace, analýza dat, prezentace dat. Rovněž je možné se zapojit do popularizačních aktivit a terénních prací, které na ústavu probíhají.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 3
Hlavní město PrahaBiologie

Identifikace mikroskopických hub z prostředí

LEKTOR STÁŽE Ing. Michaela Švarcová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 24
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
V rámci stáže bude student izolovat mikroskopické houby z prostředí. Po získání čistých kultur bude provedena jejich identifikace pomocí morfologie a DNA sekvencí.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město PrahaBiologie

Testování minimálních inhibičních koncentrací sekundárních metabolitů hub

LEKTOR STÁŽE Ing. Michaela Švarcová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 12
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
Žák bude testovat sekundární metabolity z vybraných druhů hub a stanoví nejnižší koncentraci, která účinně zastaví růst vybraných bakterií, kvasinek a vláknitých hub. Výsledky mohou přispět k hledání nových látek s potenciálem pro vývoj antimikrobiálních látek.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaBiologie

Molekulární analýza azol rezistentních hub Aspergillus fumigatus

LEKTOR STÁŽE Ing. Michaela Švarcová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083, Praha 4
Tento projekt se zaměřuje na molekulární analýzu rezistence u hub Aspergillus fumigatus, významného patogenupatogenu s rostoucí odolností vůči azolům. Žák bude studovat genetické mutace spojené s rezistencí vůči azolům, pomocí metod molekulární biologie, jako je PCR a sekvenování. Výsledky mohou přispět k monitoringu mechanismů rezistence u hub izolovaných z okolí a vnitřních prostor pražských škol v roce 2024.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 2

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.