Stáže pro středoškoláky

Přehled stáží Akademie věd ČR pro středoškolské studenty v roce 2025
Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Jihomoravský krajHistorická slavistika

Slovanství a slavistika ve světě krizí 20. a 21. století

LEKTOR STÁŽE doc. PhDr. Radomír Vlček, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž je založena na studiu literatury a na pravidelných konzultacích o její relevanci, způsobu využití a jejím kritickém zhodnocení. Výstupem stáže by měla být písemná práce představující slovanství a slavistiku jako součást české národní identity upozorňující na stávající dezinterpretační snahy ve smyslu vyloučení ČR z EU.
MÍSTO STÁŽE Brno, Čechyňská 19, 602 00
Slovanství a vědní obor, který se jeho obsahem zabývá - slavistika - sehrály v minulosti českého národa velmi významnou roli. Slovanství se utvářelo jako součást národní identity, kterou v této podobě určité osobnosti účelově využívaly a ve svůj prospěch zneužívaly. Tato skutečnost se stala zřetelnou po vzniku samostatné republiky a zejména pak od 2. světové války; jak mezi politiky (např. K. Kramář, K. Gottwald), tak některými intelektuály (např. F. Peroutka, Z. Nejedlý). Specifikem bylo takové využití slovanství ve vědě - slavistice - po 2.svět. válce, např. ve slovanské archeologii (J. Poulík). Cílem stáže je vysvětlit si na základě historických pramenů a literatury skutečnou roli slovanství a české slavistiky při jeho poznávání, stejně jako ukázat na účelové - politické - zneužívání slovanství v průběhu 20. i počátku 21. století. Jde o to naučit se prací s historickými a literárněvědnými prameny čelit současným účelovým dezinformacím.
STÁŽISTÉ Tereza Kamenská, Jakub Košina, František Lédl
Hlavní město PrahaFilologie

Od rukopisu k edici staroslověnských památek a jejich překladu.

LEKTOR STÁŽE PhDr. František Čajka, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž bude dílčím způsobem založena na četbě zadané literatury a pramenů (výchozí část stáže). Stěžejní části stáže budou spočívat na práci se staroslověnskými texty (nebo jejich novočeskými překlady).
MÍSTO STÁŽE Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Valentinská 91/​1, Praha 1, 110 00
POZNÁMKA: Setkání bude probíhat střídavě (či podle potřeby) prezenčně (na půdě Slovanského ústavu) a v online režimu.
Tematika stáže se bude týkat představení tří způsobů zpracování textového materiálu nejstaršího slovanského písemnictví, jehož vznik na Velké Moravě (863–885) je spjat s kulturním dílem Konstantina-Cyrila, Metoděje, jejich spolupracovníků a žáků. Později se uvedené písemnictví rozšířilo do dalších oblastí (středověké Bulharsko, Čechy, Chorvatsko, východoslovanský prostor aj.) v rozsahu téměř obecně slovanském. Cílem společné činnosti je zprostředkovat stážistům vhled do problematiky textologie, ediční přípravy a překladu staroslověnských památek. Uvedené témata budou účastníkům stáže prezentována na materiálu staroslověnských památek či jejich novočeských překladů. Výchozí bod stáže bude představovat vhled do problematiky dějin staroslověnského písemnictví vybraných období. Na uvedené východisko informativního rázu naváže stěžejní část společné činnosti. Studenti budou pracovat se staroslověnskými texty (na jejichž základě získají přehled o textologii staroslověnských památek), vhled do problematiky ediční přípravy (staroslověnských) textů a tvorby edic. Završením společné činnosti pak bude seznámení s problematikou překladu staroslověnských textů do nové češtiny.
STÁŽISTÉ Barbora Doušková, Karolína Švecová
Hlavní město PrahaHistorie

Slované a jiní barbaři v Byzanci

LEKTOR STÁŽE Mgr. Pavla Gkantzios Drápelová, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Část stáže bude probíhat na pracovišti v Praze a část úkolů budou moci stážisté absolvovat z domova (např. analýzu textů a vyhledávání některých informací).
MÍSTO STÁŽE Valentinská 91/​1, 110 00 Praha 1
POZNÁMKA: Výhodou je znalost angličtiny nebo němčiny na takové úrovni, aby uchazeč mohl v daném jazyce číst.
Během této stáže se zaměříme na otázky, jak Byzantinci vnímali Slovany a barbary obecně a co vše mohlo jejich pohled ovlivnit. Byzantská říše byla pokračovatelkou Východořímské říše jak na politické, tak kulturní úrovni, a proto i obraz Slovanů byl nejednou ovlivněn staršími popisy jiných barbarů v antických pramenech. Předmětem studia tak bude především období šestého století, kdy se etnonymum Sklavéni používané pro rané Slovany objevilo poprvé. Během stáže budeme pracovat především s různými prameny, ve kterých budeme vyhledávat informace související nejen se Slovany, ale i dalšími barbary. Pokusíme se zodpovědět, zda Byzantinci vnímali barbary pouze jako necivilizované nepřátele, anebo se v jejich popisech mohly objevit i kladné charakteristiky. A také si položíme otázky, nakolik byl pohled Byzantinců ovlivněn stereotypy a jaký druh informací se v kontextu barbarů často opakoval.
STÁŽISTÉ Alexandra Hamplová, Tereza Lochmanová, Hana Steblová

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.