Stáže pro středoškoláky

Přehled stáží Akademie věd ČR pro středoškolské studenty v roce 2025
Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaPsychologie

Na cestě do vesmíru: analogické studie v izolovaném, omezeném, extrémním a neobvyklém prostředí

LEKTOR STÁŽE doc. PhDr. Iva Poláčková Šolcová, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI 4 hodiny týdně a participace na akcích České cesty do vesmíru, popularizačních akcích spojených s vesmírem (např. Czech space week).
MÍSTO STÁŽE Psychologický ústav AV ČR, Pod vodárenskou věží 4, Praha 8
POZNÁMKA: Dobrá znalost angličtiny je výhodou, zájem o vesmír a lety s lidskou posádkou
Práce a pobývání v extrémním prostředí má specifický charakter, přičemž za extrémní podmínky lze považovat jakékoliv prostředí, na které není člověk přirozeně vybaven a které po jedinci a skupině vyžaduje komplexní adaptaci. Stáž se zaměřuje na adaptaci, vypořádávání a prožívání izolace a omezení (Isolation and Confinement) v analogických prostředích (Extreme and unusual Environment), konkrétně ve výzkumné a výcvikové laboratoři Hydronaut H003 DeepLab a rovněž např. na České vědecké stanici Johanna Gregora Mendela na Antarktidě. Stáž bude spočívat v práci s informacemi a dokumenty z analogických simulačních studií a jejím cílem bude i vytvořit publikovatelný, atraktivní a veřejně přístupný přehled těchto studií pro laickou a zájmovou veřejnost. Stáž bude spočívat i v práci v terénu v rámci izolačních studií v habitatu Hydronaut H003 DeepLab a spolupráci na aktivitách v rámci České cesty do vesmíru. Pobyt jedince a posádky v extrémních podmínkách je pro psychologii nesmírně zajímavým tématem: vzbuzuje totiž základní psychologické otázky, jak fungují poznávací procesy v prostředí mikrogravitace, na základě čeho astronauti usuzují na svoje aktuální prožívání, které informace jsou pro ně nosné v prostředí, kde chybějí běžné, v gravitačním poli Země osvojené klíče pro identifikaci kvality bytí a prožívání…
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 7

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.