Stáže pro středoškoláky

Přehled stáží Akademie věd ČR pro středoškolské studenty v roce 2025
Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaAstronomie

Temná oblaka vodíku v kupách galaxií

LEKTOR STÁŽE Mgr. Richard Wünsch, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI stáž bude probíhat formou pravidelných setkání cca 1x týdně a nějaké práce doma
MÍSTO STÁŽE Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., Boční II 1401/1, 141 00 Praha 4
Radiová pozorování na vlnové délce 21cm blízkých kup galaxií objevila oblaka neutrálního vodíku, která připomínají galaxie. Ve viditelné a infračervené části spektra ale žádné galaxie v těchto směrech nepozorujeme. Může se jednat o tzv. temné galaxie, které neměly dostatek plynu k vytvoření hvězd, nebo plyn vyvržený z některé z galaxií kupy, nebo objekty zatím neznámého typu. Na Astronomickém ústavu AV ČR tyto objekty studujeme porovnáváním pozorování s numerickými simulacemi, které testují scénáře vzniku a přežití těchto objektů. Cílem stáže bude zapojit se do analýzy těchto pozorování a pomoci s vývojem kódu, který převádí numerické simulace na tzv. syntetická pozorování, t.j. přepočítá údaje o hustotě, teplotě a rychlosti plynu na spektrum radiového záření, které by zachytil teleskop, kdyby takový objekt pozoroval. Student(ka) se naučí některé zajímavosti o záření plynu ve vesmíru a vyzkouší si práci na vývoji astronomického softwaru v jazyce Python.
STÁŽISTÉ Šimon Poslední
Hlavní město PrahaFyzika

Data Science for Crystal Structures

LEKTOR STÁŽE Dr.rer.nat. Wolfgang Hornfeck
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Cukrovarnická 10/112, 162 00 Praha 6
POZNÁMKA: The internship will be held in English.
The internship will show how physical experiments and theory related to crystal structures and their properties are interrelated. The internship focuses on the analysis of crystal structures with computer software developed at the institute in order to uncover novel characteristics of crystal structures. If the intern is interested, a part of their work can be related to programming using the Python language. The intern will get an overview about all of the department of structure analysis. The intern will participate in state-of-the-art research. The internship will be aimed on the individual development of conceptual skills in an interdisciplinary research field, located at the intersection of chemistry, physics, and mathematics, thus an inclination of the intern towards abstract thinking and general problem solving, combined with strong communication skills, will be beneficial. Whether or not the intern has these skills already is not so much of importance, however, an interest and openness for learning is assumed. Eventually, the intern should develop an authentic understanding of how science is actually done.
STÁŽISTÉ Matěj Hladeček, Mikuláš Pater, Tobias Peichl
Hlavní město PrahaFyzika

Počítačové simulace fotochemických procesů v molekulách s využitím strojového učení

LEKTOR STÁŽE Mgr. Jakub Martinka
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Dolejškova 2155/3, 182 00 Praha 8-Libeň
POZNÁMKA: Stáž je na pomezí oborů chemie a fyziky, je vhodné mít vlastní notebook.
Díky obrovskému výkonu dnešních počítačů už chemie není jen o laboratorních pokusech, ale můžeme zkoumat chemické procesy i pomocí počítačových simulací. Vedle experimentů a teoretických předpovědí tak zastávají simulace významnou roli. Výpočty, které provádíme, ale vždy vyžadují kompromis mezi tím, jak dlouho budou trvat a jak přesných výsledků dosáhneme. I když používáme ty nejmodernější superpočítače, některé velké molekuly nebo dlouhodobé procesy jsou stále velmi výpočetně náročné. V našem týmu se zaměřujeme na vývoj nových metod a jak tyto výpočty zefektivnit, například pomocí strojového učení. Během této stáže se student/ka naučí pracovat se základními programy kvantové/výpočetní chemie, používat skripty v jazyku Python ke zpracování dat. Studovaným systémem bude malá organická molekula absorbující světlo, která bude simulována v energeticky vzbuzeném, tzv. excitovaném, stavu. Vygenerovaná data budou složit tréninku a ohodnocení přesnosti těchto modelů v rámci.
STÁŽISTÉ Jan Hrubec, Tomáš Mach, Matouš Vondrák
Středočeský krajFyzika

Svět podivných jader

LEKTOR STÁŽE Ing. Dalibor Skoupil, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav jaderné fyziky AV ČR, v.v.i., Husinec - Řež, čp. 130, 250 68 Řež
Atomové jádro tvoří proton a neutron. To dnes každý ví. Ale co tvoří takové podivné jádro, tzv. hyperjádro? Co je to hyperon? Co jsou to kvarky a co je to podivný kvark? Jakými nástroji dokážeme tyto částice zkoumat? Jak je dokážeme vytvářet? A jakou roli vlastně hrají při našem zkoumání zákonitostí přírody? Na tyto a další otázky se pokusíme najít adekvátní odpovědi. Přitom zabrousíme do tajů kvarkového modelu, provedeme výpočty jednoduchých procesů kvantové elektrodynamiky a kvantové chromodynamiky, při nichž si vyzkoušíme konstrukci Feynmanových diagramů a také si ,,osaháme" veškerý potřebný matematický aparát. V neposlední řadě si také představíme teorie založené na efektivních Lagrangiánech vhodné k výpočtům procesů fotoprodukce a elektroprodukce kaonů na nukleonech. Cílem stáže pak zejména bude seznámit se s teoretickým modelem pro popis produkce hyperonů a provést vlastní výpočty pozorovatelných veličin. Stáž je určena pro všechny, které neodradil předchozí text a kteří jsou ochotní trávit dlouhé (nejen zimní) večery (a vlastně nejen večery) nad fyzikálními výpočty.
STÁŽISTÉ Tereza Bartošová, Hana Krolupperová, Aneta Sommerová
Hlavní město PrahaFyzika

Heterostruktury 2D polovodičů

LEKTOR STÁŽE Mgr. Michaela Hanušová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR Dolejškova 2155/3 Praha 8 182 23
Stáž se zaměřuje na výzkum vlastností dvourozměrných polovodičových materiálů. Účastníci se seznámí s metodami přípravy heterostruktur (struktur z více než jednoho typu materiálu) a jejich charakterizací pomocí spektroskopických a mikroskopických technik. Stáž poskytne zkušenosti s pokročilými experimentálními technikami, jako je Ramanova spektroskopie a mikroskopie atomárních sil.
STÁŽISTÉ Filip Černý, Jan Jedlička
Hlavní město PrahaFyzika

Polovodičové nanostruktury pro zelenou energetiku

LEKTOR STÁŽE Ing. Jan Grym, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Úvodní seznámení s řešenými problémy je možné online. V případě experimentálního zaměření je pak nutné pravidelně navštěvovat pracoviště. V případě zaměření na matematické modelování je možné pracovat na zadaném úkolu z větší části z domova. Lze spojit i teoretickou a experimentální práci. Ve všech případech je nutné najít si na stáž dostatek času.
MÍSTO STÁŽE Chaberská 57, 18200 Praha 8
S polovodičovými materiály a strukturami se dnes setkáváme ve všech oblastech života: od osvětlení vnitřních i venkovních prostor, přes elektroniku v automobilech, solární panely na střechách domů, inteligentní elektrorozvodné sítě a senzory, chytré telefony, výkonné počítače, ultrarychlé optické sítě až po monitorování životního prostředí. Rozměry polovodičových struktur se neustále zmenšují. Snažíme se pochopit chování elektronů a fotonů v polovodičových nanostrukturách, abychom zlepšili stávající elektronické a fotonické součástky nebo mohli navrhnout nové. Zaměřujeme se na přípravu a charakterizaci polovodičových nanostruktur a jejich sítí o rozměrech v řádu desítek až stovek nanometrů pro senzory plynů. Cílem je navrhnout a ve spolupráci s firmami vyrobit senzory plynů, které umožní včas varovat před havarijními stavy v bateriových úložištích pro fotovoltaiku a elektromobily. Chcete se naučit, jak připravit polovodičové nanostruktury? Pochopit, jaké jevy se odehrávají při jejich růstu a jak je možné jejich růst modelovat? Jak ovlivnit jejich umístění, velikost, tvar, orientaci a fyzikální a chemické vlastnosti? Naučit se manipulovat s nanostrukturami v elektronovém mikroskopu? Připravit na nich elektrické kontakty a změřit jejich elektrické vlastnosti? Pochopit, jak se jejich vlastnosti mění v kontaktu s plyny nebo chemickými látkami? Umožníme vám pracovat na unikátním nanotechnologickém a nanodiagnostickém přístroji s fokusovaným elektronovým a iontovým svazkem, injekčním systémem plynů, nanomanipulátory a řadou detektorů, který vám umožní tyto činnosti uskutečnit a odpovědět na položené otázky.
STÁŽISTÉ Emir Khoury, Vojtěch Kubrycht, Tomáš Mucha
Hlavní město PrahaFyzika

Discovering the properties of the magnetosphere with spacecraft data

LEKTOR STÁŽE Dr. Benjamin Grison
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI The number of hours is only indicative (we can agree on a different number). With 8h/month some results will be certainly achieved.
MÍSTO STÁŽE Boční II/1401, 141 00 Praha 4
POZNÁMKA: I speak Czech, English, and French. It is thus not a problem for me to communicate with the interested students in Czech if they are more comfortable with this language. The description is short and the internship can be oriented toward any preference of the candidate: more theory, more computer programming, more modeling more data analysis.
The Earth terrestrial magnetic field extends well beyond the Earth's the surface (>60 000km). Its influence bounds the magnetosphere. One of the most successful magnetosphere spacecraft mission is the European Cluster mission that operated between 2001 and 2024. During the two last years we implemented a large dataset of the different regions crossed by the Cluster spacecraft during the 24 years of the mission. The intern will first get acquainted with the different regions of the magnetosphere by using our software that visualizes this dataset and some of the Cluster data. At the same time he/she will get familiar with the basics of magnetosphere plasma physics. Then the different magnetosphere regions he/she will learn to connect the different properties by running a program that get all the scientific data available. As a scientist I am interested in the study of the electromagnetic waves in the magnetosphere. The last part of the internship will thus consist in inferring (and understand why) what region properties influence the generation of the electromagnetic waves.
STÁŽISTÉ René Aufart, Eliška Bednářová
Hlavní město PrahaFyzika

Příprava a měření nitridových polovodičových struktur pro UV LED

LEKTOR STÁŽE prof. Ing. Eduard Hulicius, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Některý měsíc bude stačit jeden (celý delší) den. Jindy dva půldny. Koncem stáže několik dvouhodinových sezení. Exkurse jsou mimopržské a celodenní.
MÍSTO STÁŽE Cukrovarnická 10, Praha 6
POZNÁMKA: Obvykle si zvolím dva studenty/tky, kteří/ré se mohou doplňovat. Jeden/na bude zodpovědná za přípravu struktur, druhý/há za měření.
Technologie plynné epitaxe z organokovových sloučenin (MOVPE – z anglického Metal Organic Vapour Phase Epitaxy) patří do skupiny epitaxí z plynné fáze. Pro přípravu sloučeninových polovodičů (jako jsou GaAs, InAs, GaN, InGaN, AlGaN apod.) se využívají organokovové molekuly (např. Ga(CH3)3) a hydridy (např. NH3). Tyto prekurzory jsou v plynné fázi spolu s nosným plynem, kterým je obvykle vodík nebo dusík s čistotou lepší než 1 ppb (1 molekula nečistoty na 109 molekul nosného plynu), dopravovány do reaktoru. V reaktoru, zahřátém na teploty kolem 1 000 °C, poté dochází nad zahřátou podložkou (což bývá GaAs, nebo i safír Al2O3, křemík či GaN), k tepelnému rozkladu těchto prekursorů a atomy z nich uvolněné se deponují na na substrát a tvoří jednotlivé monokrystalické vrstvy materiálu, třeba i monoatomární. Touto metodou je možné připravit vysoce kvalitní a ultra-tenké polovodičové vrstvy s nízkou koncentrací defektů i nečistot. Je také možné připravovat složité struktury z různých materiálů, tzv. heterostruktury. Tyto struktury se využívají jako aktivní oblasti v mnoha již používaných součástkách jako jsou LED, laserové polovodičové diody, vysokofrekvenční výkonné tranzistory (HEMTy), detektory a scintilátory apod. Struktury připravené v naší laboratoři (https://www.fzu.cz/~movpe/index.html) se měří a studují na nejmodernějších přístrojích v řadě laboratoří ve FZÚ i jinde. Sledují se optické, elektrické a strukturní vlastnosti vrstev a struktur. Studenti se budou podílet na přípravě i měření materiálů na bázi nitridu gallitého (GaN), které připravujeme pro reálné aplikace ve spolupráci s předními českými i mezinárodními firmami. Hlavní typy struktur budou v roce 2025 pravděpodobně AlGaN/GaN pro UV LED a pokud se podaří realizovat spolupráce s firmou Osram, tak struktury na bázi GaN pro scintilátory. Studenti se soustředí na aplikaci pro ultrafialové LED či dvě z nich. Studenti se budou podílet na epitaxním růstu struktur. Zúčastní se měření optických (hlavně fotoluminiscence a Ramanova spektroskopie), strukturních (elektronová i hrotová mikroskopie, možná i RTG difrakce) a elektrických měření (transport elektronů, Hallův jev, možná i DLTS (studium hlubokých energetických hladin)). V průběhu stáže se plánují exkurse na Technickou univerzitu v Liberci a do firmy Crytur v Turnově, také snad do brněnského výzkumného centra CEITEC. Problematika je populárním způsobem prezentována na https://www.youtube.com/watch?v=7yZAhn2hirM a https://www.youtube.com/watch?v=C-G0FTzermc
STÁŽISTÉ Jakub Plíva, Matěj Tabach
Hlavní město PrahaFyzika

Why and how to find the crystal structure of a material?

LEKTOR STÁŽE Dr Cinthia Antunes Correa
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Cukrovarnicka 10/112 Prague 6
POZNÁMKA: The internship will be held in English.
Crystallography is the branch of science that deals with elucidating the atomic structure of crystalline materials. Knowing the accurate crystal structure of materials, such as pharmaceutical compounds, minerals, and metallic alloys, allows us to understand and improve their physical properties. The internship will cover the basics of crystallography, both theory and practice, focusing on the analysis of crystal structures using the crystallographic software Jana2020. The intern will visit the structure analysis department and will have an overview of different possibilities to analyze the structure of various types of materials.
STÁŽISTÉ Zuzana Horká, Karolína Králíková, Alžběta Novotná
Hlavní město PrahaFyzika

Fabrication of alloy NiTi coupons by conventional sintering process

LEKTOR STÁŽE Sneha Samal, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI 8 -17 h, from Monday to Friday
MÍSTO STÁŽE Na Slovance 1999/2 182 00 Praha 8
Shape memory of alloy of NiTi coupons will fabricate from powder using conventional sintering techniques. The coupons will characterize under microscopy and transformation temperatures were evaluated by thermal measurement. Finally hardness will be evaluated from Vickers hardness measurement. The output will reflect to understand the sintering method of preparation of alloys.
STÁŽISTÉ Esme Kálovcová
předchozí123456789...1314další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.