stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaMatematika

Využití VR pro vizualizace vírů v proudění

LEKTOR STÁŽE Ing. Jakub Šístek, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Odhadovaná náročnost je 8 hodin měsíčně, ideálně 2x měsíčně na 4 hodiny. Může být ale přizpůsobena možnostem studenta např. jednou měsíčně na celý den, nebo každý týden na 2 hodiny.
MÍSTO STÁŽE Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, 115 67 Praha 1
Vírové struktury patří k nejcharakterističtějším a současně nejpozoruhodnějším jevům při proudění tekutin, mají zásadní vliv např. na aerodynamiku aut nebo letadel. Chceme-li těmto strukturám v různých situacích rozumět, je nezbytné si je umět zobrazit a prohlédnout. Ačkoliv intuitivně víme, co to je vír, přijít s jeho univerzální matematicko-fyzikální definicí je překvapivě obtížné. V naší skupině se dlouhodobě zabýváme vývojem metod pro jejich identifikaci. Víry identifikované pomocí těchto metod je následně třeba umět zobrazit, což je často rovněž náročné. Zajímavé možnosti pro vizualizaci vírů v proudění nabízí využití virtuální reality (VR). Orientace ve složitějších 3D vírových strukturách je s VR často výrazně rychlejší než při běžném zobrazení na monitoru. Nástroje pro tato zobrazení však často nejsou k dispozici nebo slouží k poněkud jinému účelu. V předchozím ročníku Otevřené vědy AV se podařilo generovat 3D videa zobrazitelná ve VR. Cílem této stáže je studovat možnosti využití VR pro zobrazení vírů v proudění včetně možnosti volného pohybu kolem animovaných dat a spolupráce několika uživatelů. Kromě matematických metod pro vizualizaci vírů se zájemce seznámí i se softwarovými nástroji jako jsou vizualizační software ParaView, 3D animační nástroj Blender, herní engine Unreal nebo metaversum Neos VR.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 2
Jihočeský krajTechnika

Zkonstruuj unikátní přístroj, aneb co umí a jak sestrojit protonový magnetometr

LEKTOR STÁŽE Ing. Michal Vlk, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 16
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž se bude konat převážně prezenčně (min. 16 hodin měsíčně) na observatoři v Budkově u Prachatic. Výhodné spojení veřejnou dopravou je zejména ze směrů Plzeň, České Budějovice, Český Krumlov, Třeboň, Písek, Strakonice, Vimperk. Výhodou je, že stáž lze absolvovat i během víkendů a prázdnin. V areálu observatoře je možné i přespat a ohřát si jídlo.
MÍSTO STÁŽE Národní geomagnetická observatoř Budkov, GFÚ AV ČR, Budkov 38, 384 22 Vlachovo Březí
POZNÁMKA: Uchazeč/ka by měl/a mít především zájem o programování. Výhodou jsou zkušenosti v oblasti elektroniky. Na stáži bude seznámen/a s obvodovou technikou nízkošumových nízkofrekvenčních zařízení.
Protonový magnetometr značně zjednodušil a zpřesnil měření geomagnetického pole. Používá se od konce 50. let 20. století, kdy ho vyráběla společnost bratrů R. a S. Varianových, kteří byli spoluzakladateli slavného světového centra počítačového a technologického průmyslu Silicon Valley. V posledních letech se u protonového magnetometru začíná používat číslicové zpracování signálu, které jeho parametry dokáže výrazně zlepšit. Protože takový přístroj je (i přes relativní jednoduchost) těžko komerčně dostupný, pokusíme se společně o jeho konstrukci.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 3
Celá ČRVědy o Zemi

Vyfoť si a prozkoumej bouři

LEKTOR STÁŽE RNDr. Petr Zacharov, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Vzhledem k tomu, že se nejedná o laboratorní práci, probíhá stáž formou instruktážních videí na téma fyziky bouří a bouřek, jejich měření a předpovědi. Praktická část spočívá ve focení oblačnosti a hlavně bouří v terénu, k nejzajímavějšímu úlovku prozkoumáme dostupná data z předpovědi a měření.
MÍSTO STÁŽE ÚFA AV ČR, Boční II 1401, 141 00 Praha 4 - Spořilov
POZNÁMKA: Předpokládá se zapojení studentů alespoň do některé popularizační akce ÚFA v Praze, např. Den Země (duben), Veletrh vědy (červen) nebo Týden Akademie věd (listopad). V rámci akce se student seznámí s jednoduchými pokusy demonstrujícími konvektivní oblačnost.
Bouřky fascinují lidstvo od nepaměti svojí tajemnou krásou, potenciálním nebezpečím, ale i ztíženou předpověditelností. Zkuste se stát lovcem bouřek - sledovat předpověď počasí a radarová nebo satelitní měření a v terénu si pak vyfotit krásnou letní bouři. Studenti se seznámí s konvektivními bouřemi, s jejich projevy a prozkoumají svoji ulovenou bouři.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 2
Hlavní město PrahaVědy o Zemi

Vliv náhlých stratosférických ohřevů na střední atmosféru

LEKTOR STÁŽE RNDr. Michal Kozubek, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Ústav fyziky atmosféry AV
V rámci stáže se student seznámí s dynamikou stratosféry a poté bude pracovat s různými typy dat. Budeme analyzovat velmi důležitý fenomén náhlého stratosférického oteplení a jeho vliv na chování okolní vrstvy atmosféry. Práce bude obsahovat zpracování velkého množství dat, jejich analýzu a poté i pomoc s vyhodnocením výsledků.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.