stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaGeologie

3D mikrostruktura

LEKTOR STÁŽE Mgr. Vladimír Kusbach, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Ke stáži je třeba využívat speciální software a hardware a je tedy třeba práce na pracovišti, proto nelze distančně.
MÍSTO STÁŽE GFÚ AVČR v.v.i., Boční II 1401, Praha 4, 14000
Rentgenová tomografie odhalí nemoc, fosílii nebo prasklinu v kovovém výrobku. S lepší dostupností se více a více využívá i ve strukturní geologii pro pochopení vnitřní stavby hornin. Ale jak se budoucí stážista dozví, odlišit jednotlivé minerální fáze v tomo datech není jen tak.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 3
Hlavní město PrahaGeologie

Uvnitř sopky

LEKTOR STÁŽE Mgr. Filip Tomek, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
MÍSTO STÁŽE Rozvojová 269, 16500 Praha 6
POZNÁMKA: Povíme si něco o úvodu do vulkanologie a metod studia toku magmatu, například jak pomocí magnetických vlastností hornin můžeme usoudit, kudy magma teče. Ukážeme si, jak takové sopečné horniny vůbec vypadají. Pak se vydáme na sopku (nebude to daleko), abys věděl/a o co se vlastně jedná a pochopil/a velikost takového přírodního útvaru. Následovat bude práce na reálných vzorcích hornin z dané sopky a laboratorní měření. V závěru stáže zkusíme vysvětlit naměřená data.
Chceš nahlédnout dovnitř sopky? Zkoumat její vnitřní architekturu? Zajímá tě, jak se magma dostává napovrch? Ano? Tak tahle stáž je pro tebe jak dělaná. Ale neboj, nepojedeme tam, kde sopky chrlí lávu a popel. My se podíváme dovnitř sopky, která už je dávno vyhaslá. Zaměříme se na její žilný systém, tedy přívodní kanály, kudy magma teče. A jak to budeme zkoumat? To je přece překvapení!
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 3
Hlavní město PrahaIT

Analýza konspiračních a dezinformačních narativů pomocí bayesovských sítí

LEKTOR STÁŽE Ing. Jiří Vomlel, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časová náročnost je v průměru cca 4 hodiny týdně, většinou se jedná o domácí samostatnou práci, menší část tvoří konzultace na pracovišti lektora.
MÍSTO STÁŽE Pod Vodárenskou věží 4, Praha 8
POZNÁMKA: This internship is also available in English.
V rámci stáže se studenti seznámí s jedním z modelů umělé inteligence, který se nazývá bayesovská síť. Bayesovské sítě mají dobrou vysvětlitelnost především díky grafové reprezentaci vztahů mezi modelovanými veličinami. Cílem stáže bude vytvoření modelu bayesovské sítě na základě dat získaných v průzkumech veřejného mínění zaměřených na postoje respondentů týkajících se víry v konspirační teorie, důvěry v instituce a konzumace médií. Předpokladem úspěšné stáže je dobrá znalost matematiky a programování.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 5
Hlavní město PrahaIT

NeuralMat: Vztah mezi optickými a mechanickými vlastnostmi materiálů

LEKTOR STÁŽE Ing. Jiří Filip, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Student si sám určí v jakém rozsahu se bude ochoten tématu věnovat, ale větší zájem obvykle směřuje k získání více zkušeností a lepším výsledkům.
MÍSTO STÁŽE Ústav teorie informace a automatizace AV ČR, v. v. i., Pod Vodárenskou věží 4, 182 00 Praha 8
POZNÁMKA: Předpokladem pro stáž je znalost angličtiny, alespoň základní zkušenosti v programování (C++, Python nebo Matlab), samostatná tvořivost a chuť se učit něco úplně nového. Práce bude probíhat samostatně v kombinaci s pravidelnými osobními nebo online schůzkami.
Digitální reprezentace vzhledu materiálů je v současnosti využívána čím dál častěji pro fotorealistickou virtuální reprodukci produktů nebo vzácných objektů. V této stáži budeme sledovat vztah mezi vzhledem materiálů a jeho dotykovými a mechanickými vlastnostmi. Budeme se tedy zabývat digitálním zpracováním obrazu pro účely získání informací o visuálních kvalitách fotografovaného materiálu ale také využijeme obrazová data zachycující dynamické chování materiálů při kontrolované mechanické manipulaci a jejich dotykové hodnocení skupinou pozorovatelů. Unikátní vybavení našeho pracoviště umožňuje zachycení vzhledu materiálů pro účely fotorealistické vizualizace a to formou série tisíců fotografií pro různé směry osvětlení a pohledu. Cílem práce bude analyzovat vztah mezi zachycenými optickými a dynamickými/dotykovými vlastnostmi materiálů a vytvoření neuronové sítě predikující mechanické chování materiálu na základě vstupních optických dat. Student se seznámí s měřením a zpracováním unikátních dat zachycující fotorealistický vzhled materiálů, implementací nových metod a jejich testování na výpočetních serverech UTIA.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 3

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.