stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Hlavní město PrahaFyzika

Evaluation of interfacial adhesion strength of metal-polymer composite

LEKTOR STÁŽE Sneha Samal, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Student should be able to come at least once in a week between 8 am and 5 pm to do the research in lab.
MÍSTO STÁŽE Na Slovance 1999/2 182 00 Praha 8
POZNÁMKA: Some related articles to follow https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1359835X04001162#FIG4 Study of Interfacial Adhesion between Nickel-Titanium Shape Memory Alloy and a Polymer Matrix by Laser Surface Pattern. Appl. Sci. 2020, 10, 2172. https://doi.org/10.3390/app10062172
The adhesion strength of matrix with reinforcement of filler material is an important subject of instigation. As the inter-facial strength of the substrate and deposition influences the final materials performance in terms of thermal, mechanical properties. This topic will allow the student to understand basic mechanism of the bonding strength at the interface region of the composite that controls the final behaviour of the material. To perform this analysis pull out tests will be performed on various composite prepared by varying various laser pattern for mechanical adhesion of metal-polymer composite. The composites will be fabricated by using compaction and softening temperature. The various laser depth profile will determine the adhesion strength of the composite. The students will learn the basic understanding of strength, adhesion strength, pull out, failure strength under load in composite. This internship will allow the student in the field of experiment, lab experience, hand on experience on materials.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaFyzika

Kosmické počasí a jeho efekty na technologie

LEKTOR STÁŽE Mgr. Jaroslav Urbář, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Lze vykonávat po řadě úvodních setkání i na dálku, tedy s možností telekonferencí.
MÍSTO STÁŽE Boční II 1401, Praha 4
POZNÁMKA: Předpokládá se zájem o zpracování dat a jejich vizualizace, pro které student dostane příklady např. pro Matlab. Studentovi bude umožněna volba směřování, jelikož kosmické počasí a jeho efekty na technologie jsou opravdu multidisciplinární oblastí, tedy se lze zaměřit na specifické efekty relevantní pro zpřesňování družicové navigace, indukované proudy v energetických rozvodných sítích, radiační efekty poškozující elektroniku družic apod.
Kosmické počasí má mnoho různých efektů jak na lidské technologie, tak na přírodní procesy. Seznámíme se společně s fyzikálními podmínkami ve vyšších vrstvách atmosféry, silně ovlivňovanými především sluneční aktivitou. Využijeme toho, že dlouhodobé trendy v těchto podmínkách, zkoumané kosmickou klimatologií, již poskytly řadu vodítek. Probereme extrémní případy, kdy lidstvo již pocítilo dopady kosmického počasí na technologie. Poté se pustíme do srovnávání datových řad a vyvozování dlouhodobých trendů ve vyšší atmosféře ovlivňovaných sluneční aktivitou. Pokud budeš inklinovat k více aplikovanému zaměření výzkumu, srovnáme také se známými efekty na technologie, např. s naměřenou (až možná překvapivě proměnnou) přesností systémů družicové navigace. Vlastně se můžeš rozhodnout ještě před přihlášením - zrovna nám vyšla o kosmickém počasí volně dostupná kniha, pojednávající o dané problematice v její poměrně velké šíři: https://www.edp-open.org/books/edp-open-books/453-space-weather-and-space-climate-a-timeline
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 6
Hlavní město PrahaFyzika

Luminiscenční vlastnosti nových materiálů

LEKTOR STÁŽE Ing. Vítězslav Jarý, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž bude probíhat jednou měsíčně po dobu 8 hodin na půdě Fyzikálního ústavu v Praze. V případně potřeby se např. může jeden měsíc vynechat (typicky léto) a nahradit stáž v jiném měsíci, či formou účasti na nějaké popularizační aktivitě Fyzikálního ústavu.
MÍSTO STÁŽE Cukrovarnická 112/10, 162 00 Praha 6
Jev luminiscence lidstvo fascinoval od nepaměti a často byl opředen tajemstvím. V dnešní době luminiscenci běžně používáme v nejrůznějších odvětvích lidské činnosti, od světlech v mobilu po moderní detektory radiace. Přijďte nakouknout do laboratoří Luminiscenčních a scintilačních materiálů, naučit se pracovat s aparaturou časově-rozlišené luminiscenční spektroskopie, ale hlavně poznat zábavu a úskalí spojená s experimentální fyzikou.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 8
Hlavní město PrahaFyzika

Otevřená věda, lepší věda!

LEKTOR STÁŽE Karolína Dědičová
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Osobní setkání jednou měsíčně, úkoly ke splnění do dalšího setkání
MÍSTO STÁŽE Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., Cukrovarnická 10/112, 162 00 Praha 6
Chceš zjistit, jak funguje věda, která je otevřená a transparentní? Přidej se k nám a zjisti, jak fyzici sdílí svá data, jak probíhá Open-Access publikování a jak knihovníci pomáhají vědcům zpřístupňovat poznatky pro všechny. Na téhle stáži se ponoříš do světa otevřené vědy – zjistíš, proč je klíčové sdílet vědecká data, jak probíhá proces publikování v otevřeném přístupu a hlavně, jak otevřený přístup může zlepšit život nás všech. Navíc tě čeká návštěva fyzikální laboratoře, kde si budeš moct osahat skutečná data a zažít vědu v akci.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.