stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Jihomoravský krajArcheologie

Konzervace nálezů z germánských žárových hrobů

LEKTOR STÁŽE Mgr. Matěj Kmošek, DiS.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž bude probíhat v individuálně domluvených několikadenních blocích v průběhu roku.
MÍSTO STÁŽE Čechyňská 363/19, 602 00 Brno
Archeologické výzkumy generují značné množství nálezů, které se následně zpracovávají v konzervátorské laboratoři. Zde se provádí jejich čištění a zkoumání, což přináší podstatné informace o hmotné kultuře minulosti. Komplexní konzervace archeologických nálezů je kombinací řemeslného umění, chemicko-technologických znalostí a analytických schopností. Vede k detailnímu poznání předmětů, se kterými lidé v minulosti zacházeli a k jejich uchování do budoucna a je tak nedílnou součástí archeologie. V rámci praxe se student/ka seznámí s postupy konzervace a analýz archeologických nálezů a bude je aplikovat na nálezy z germánských žárových pohřbů (2.–3. století n. l.). Součástí praxe bude preparace hrobů odebraných v bloku zahrnující jejich rozebírání a dokumentaci tohoto procesu. Od zájemců o stáž očekáváme elementární zručnost a zájem o různorodé metody aplikované při konzervaci archeologických nálezů.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaPopularizace vědy

Staň se vědeckým influencerem

LEKTOR STÁŽE Dr. Eliška Koňaříková
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 10
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI V průběhu ledna a února probíhá horká fáze propagace ústavu. Je potřeba přijít s neotřelými nápady. V dubnu pak plánujeme Den DNA a Den Imunologie. V květnu a červnu zase Veletrh vědy. Kromě toho se pořád něco děje. Velká část lze řešit i online. Takže pokud jsi z velké dálky, tohle je tvoje šance.
MÍSTO STÁŽE Vídeňská 1083; 142 00 Praha 4 & online
Zajímá tě prostředí vědy, popularizace a sociální sítě? Do týmu hledáme pravou ruku PR koordinátorky. Tvým úkolem bude promýšlet obsah sítí, natáčet videa a plánovat příspěvky. Chceme mít živý obsah, ale zároveň jej udržet v mezích serióznosti. Myslíš, že to zvládneš? Napiš nám!
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 4
Jihočeský krajPopularizace vědy

Zabijáci v zahradníkových službách

LEKTOR STÁŽE Ing. Jiří Nermuť, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časová náročnost je velmi orientační. S ohledem na charakter tématu stáže může student většinu aktivit vykonávat i mimo ústav. Práce v laboratoři je vázána jen na práci s podkladovým materiálem (živé organismy).
MÍSTO STÁŽE Biologické centrum AV ČR, v. v. i., Branišovská 1160/31, 370 05 České Budějovice
POZNÁMKA: V případě dotazů se neváhejte ozvat na mail nermut@entu.cas.cz nebo přes instagram (rostlinolekar_on.line)
Již čtyři roky pořádáme pro veřejnost vzdělávací kurzy o biologické ochraně rostlin, které se jmenují Zabijáci v zahradníkových službách. Za tu dobu jsme vytvořili spoustu prezentací, brožurek, letáků, fotografií a dokonce i jednu profesionální knihu. V příštím ročníku bychom ale chtěli naše Zabijáky posunout více do on-line světa. Zároveň by bylo fajn sjednotit dosavadní materiály pro účastníky kurzu do jedné graficky ucelené brožurky. Proto hledáme kreativního graficky nadaného studenta, který zvládne jak pěkná publikovatelná videa na web a sociální sítě tak i přitažlivou grafiku studijních materiálů. Studenta, který se nebude bát účastnit se některých popularizačních akcí pro veřejnost jako jsou Maker Faire, Živitelka, Hobby, Noc vědců nebo i samotné vzdělávací kurzy. Pokud byste měli chuť se do něčeho takového pustit a pokud to umíte s grafikou a videi určitě se ozvěte.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Jihomoravský krajPopularizace vědy

Geography rocks!

LEKTOR STÁŽE RNDr. Jakub Trojan, MSc, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Část úkolů je možné realizovat i distančně online formou.
MÍSTO STÁŽE Drobného 28, 602 00 Brno
Cílem stáže je systematické poznávání a prezentace geografických projektů oddělení environmentální geografie Ústavu geoniky AV ČR. Součástí stáže je spolupráce s vědeckými pracovníky napříč oddělením, vč. popularizačního týmu, za účelem poznání aktuálního způsobu prezentace (vesměs geografických) aktivit pracoviště. Výstupem bude návrh optimalizace popularizačních aktivit oddělení environmentální geografie doplněné sérií propagačních materiálů s aktivní participací na komunikaci vědy směrem k veřejnosti.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.