stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Jihomoravský krajDějiny umění

Uměleckohistorická topografie pro 21. století

LEKTOR STÁŽE Mgr. Kateřina Dolejší, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Vzhledem k programu stáže je potřeba počítat s osobní přítomností v Brně jednou za měsíc a výjezdem do vybrané lokality.
MÍSTO STÁŽE Ústav dějin umění - Oddělení umělecko-historické topografie, Veveří 97, Brno 602 00
Umělecko-historická topografie patří k jednomu ze základních přístupů k pochopení uměleckého fondu konkrétního teritoria. Tištěné soupisy památek postupně nahrazují online databáze. I ty jsou však založeny na základním výzkumu uměleckých památek přímo ve vybrané lokalitě. V rámci stáže stážista/ka navštíví odborné instituce (knihovna, archiv, Národní památkový ústav) a bude se podílet na dokumentaci uměleckých památek vybrané lokality na Moravě.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 2
Hlavní město PrahaDějiny umění

Antické umění v Praze

LEKTOR STÁŽE prof. PhDr. Jan Bažant, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Exkurze po památkách s návštěvnickým režimem je limitována jejich otvírací dobou, zpravidla od 10 do 18. Časové rozvržení čtyř dvouhodinových exkurzí měsíčně bude výsledkem vzájemné dohody.
MÍSTO STÁŽE Kabinet pro klasická studia Filosofického ústavu, Na Florenci 3, Praha 1
POZNÁMKA: Stáž předpokládá finanční náklady na vstupné do muzejí a galerií.
Cílem stáže je seznámit studenta s recepcí antické kultury v poantické Evropě.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaFilologie

Od rukopisu k edici staroslověnských památek a jejich překladu.

LEKTOR STÁŽE PhDr. František Čajka, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Stáž bude dílčím způsobem založena na četbě zadané literatury a pramenů (výchozí část stáže). Stěžejní části stáže budou spočívat na práci se staroslověnskými texty (nebo jejich novočeskými překlady).
MÍSTO STÁŽE Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Valentinská 91/​1, Praha 1, 110 00
POZNÁMKA: Setkání bude probíhat střídavě (či podle potřeby) prezenčně (na půdě Slovanského ústavu) a v online režimu.
Tematika stáže se bude týkat představení tří způsobů zpracování textového materiálu nejstaršího slovanského písemnictví, jehož vznik na Velké Moravě (863–885) je spjat s kulturním dílem Konstantina-Cyrila, Metoděje, jejich spolupracovníků a žáků. Později se uvedené písemnictví rozšířilo do dalších oblastí (středověké Bulharsko, Čechy, Chorvatsko, východoslovanský prostor aj.) v rozsahu téměř obecně slovanském. Cílem společné činnosti je zprostředkovat stážistům vhled do problematiky textologie, ediční přípravy a překladu staroslověnských památek. Uvedené témata budou účastníkům stáže prezentována na materiálu staroslověnských památek či jejich novočeských překladů. Výchozí bod stáže bude představovat vhled do problematiky dějin staroslověnského písemnictví vybraných období. Na uvedené východisko informativního rázu naváže stěžejní část společné činnosti. Studenti budou pracovat se staroslověnskými texty (na jejichž základě získají přehled o textologii staroslověnských památek), vhled do problematiky ediční přípravy (staroslověnských) textů a tvorby edic. Završením společné činnosti pak bude seznámení s problematikou překladu staroslověnských textů do nové češtiny.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město PrahaFilozofie

Logika pro pány, otroky a kibice

LEKTOR STÁŽE PhDr. Vladimír Svoboda, CSc.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časová náročnost stáže bude určena po domluvě.
MÍSTO STÁŽE Filosofický ústav AV ČR Jilská 1 Praha 1
V rámci stáže se student(ka) seznámí s problematikou zkoumanou v rámci deontické logiky a s přístupnou odbornou literaturou. Podle svého zájmu si zvolí téma v rámci dané oblasti, na které se dále zaměří. Toto téma bude pravidelně konzultovat a vyzkouší si psaní odborného textu zaměřeného na dílčí problémy, např. paradoxy, s kterými se deontická logika potýtá.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.