stáže pro studenty

Již od roku 2005 se zaměřujeme na podporu talentovaných studentů se zájmem o vědu. Našim cílem je umožnit pražským i mimopražským studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat středoškolské studenty k vysokoškolskému studiu ve vědních oblastech a následně k volbě vědecké profesní dráhy. Zároveň studenty vzděláváme a zapojujeme do činnosti ústavů Akademie věd ČR. Přihlašování na stáže 2025 je spuštěno.

student
smouha

Nabídka stáží

V rámci Otevřené vědy nabízíme každoročně více než 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, přes techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Na podzim zde najdeš nabídku nových témat.

Vědní oblast
Místo
Obor
Ústav AV ČR
Jihočeský krajChemie

Stabilizace půdního uhlíku v agregátech pomocí půdních doplňků

LEKTOR STÁŽE Mgr. Veronika Jílková, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 16
MÍSTO STÁŽE Ústav půdní biologie a biogeochemie, Na Sádkách 7, 370 05 České Budějovice
Zemědělské půdy nejsou celosvětově v dobrém stavu. Chybí jim především organická hmota, která představuje důležitou zásobárnu živin. Obsah organické hmoty, případně i její stabilizace a tedy dlouhodobější setrvání v půdě, mohou být podpořeny přídavky půdních doplňků. Cílem této stáže tedy bude otestovat vliv různých půdních doplňků (rostlinného biouhlu, mikrobiálních exopolysacharidů a hydrolyzátu z živočišných odpadů) na stabilizaci organické hmoty v půdních agregátech a jejich potenciál pro zvýšení obsahu organické hmoty a zlepšení úrodnosti zemědělských půd.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Hlavní město PrahaChemie

Interaktivní molekulární stavebnice na počítači

LEKTOR STÁŽE Ing. Prokop Hapala, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Časová náročnost se bude odvíjet podle dohody se studentem. Většinu práce může provádět student doma, kdy mu vyhovuje. Konzultace mohou být jak osobně na FZU v Praze tak online (přes. video call).
MÍSTO STÁŽE Na Slovance / UTIA
POZNÁMKA: Požadavky: Znalost středoškolské chemie a nějaká zkušenost s programováním (napr. v C++, Pythonu nebo Javascriptu). Velkou výhodou je znalost některého frameworků pro GUI nebo 3D grafiku, či práce s herními enginy jako Unity, Godot nebo Three.js.
Interaktivní molekulární stavebnice na počítači Extrémní výpočetní výkon moderních grafických procesorů (GPU) nám dnes umožňuje provádět některé molekulární simulace v reálném čase, což otevírá nové možnosti pro výuku i výzkum. Tato technologie může sloužit k tomu, aby si studenti i vědci „osahali“ chování molekul – například formování a trhání vodíkových vazeb v DNA. Takový nástroj může posílit chemickou intuici a být přínosem nejen pro výuku, ale i pro design nových materiálů, léčiv či molekulárních strojů. Naše laboratoř vyvíjí software zaměřený na simulaci organických molekul na iontových površích s cílem navrhovat samo-sestavující se molekulární stroje a manipulovat s nimi pomocí mikroskopie atomárních sil. Student bude pracovat na vývoji tohoto open-source software, přičemž se zaměří hlavně na tvorbu a testování uživatelského rozhraní. To zahrnuje intuitivní ovládání, jako je tažení a rotace molekul myší, změna konformace funkčních skupin nebo přidávání a mazání atomů. V případě zájmu se může zapojit i do vývoje výpočetního jádra.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 0
Hlavní město PrahaEkologie

Analysis of Floral Traits and Study of the Floral Economic Spectrum

LEKTOR STÁŽE Mr Murugash Manavalan
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 10
MÍSTO STÁŽE Zámek 1, 252 43 Průhonice
POZNÁMKA: Dr. Zuzana Münzbergová of the Institute of Botany will act as the co-supervisor for this internship.
This internship focuses on plant functional traits, core characteristics which ecologists study to understand how plants respond to the environment around them and contribute to ecosystem functioning. Functional traits such as leaf area, specific root length, and seed number are often studied because they directly impact how plants absorb resources, tolerate environmental stress, and compete within their ecosystems. Floral traits, in particular, are crucial due to their vital role in reproduction and long-term survival of plant species. In this project, we will be investigating floral traits and how they are affected by environmental factors such as soil nutrient and water availability and their relation to leaf and root traits. The student will gain hands-on experience in studying various floral traits such as flower colour, nectar concentration and volatile organic compounds. In the latter half of the internship, they will also receive technical training on image analysis using Image J and data analysis using R. This internship will benefit those who are interested in gaining a deeper understanding of plant biology and how plants interact with their environment. Overall, this internship will provide a solid foundation in methods of modern ecological research and will act as a good stepping stone for those who are looking for a career in ecology.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 1
Jihomoravský krajEkologie

Časoprostorová analýza využívání prostředí hrdličkou divokou během hnízdění

LEKTOR STÁŽE RNDr. Petr Procházka, Ph.D.
DOBA TRVÁNÍ 12 měsíců
POČET HODIN STÁŽE ZA MĚSÍC 8
UPŘESNĚNÍ ČASOVÉ NÁROČNOSTI Těžištěm práce je průběžná analýza dat na PC, bonusem je možnost podívat se do terénu na hnízdní lokality studovaného druhu.
MÍSTO STÁŽE Květná 8, 603 00 Brno
Tato stáž se zaměří na výzkum hrdličky divoké, druhu, jehož populace v posledních letech výrazně ubývá. Cílem stáže bude zpracovat detailní data 11 dospělých hrdliček divokých hnízdících na Hodonínsku v roce 2024 získaná pomocí GPS vysílačů. Stážist(k)a bude zkoumat, jaké typy prostředí hrdličky divoké využívaly pro hnízdění, odpočinek, sběr potravy a další aktivity během hnízdní sezóny. Naučí se pracovat s moderními nástroji pro prostorovou analýzu, vyhodnocovat časové a prostorové vzorce chování hrdliček a identifikovat nejdůležitější typy prostředí pro daný druh. Výsledky práce mohou být využity k navrhování ochranných opatření pro zlepšení podmínek prostředí, která jsou pro tento druh klíčová během hnízdního období. Stáž nabízí unikátní příležitost přispět k ochraně ohroženého druhu a získat cenné zkušenosti v prostorové analýze dat a aplikované ekologii. V případě zájmu bude možné navštívit studijní lokalitu na Hodonínsku a zmapovat vegetaci v okolí hnízd z roku 2024.
PODANÝCH PŘIHLÁŠEK 2

Medailonky stážistů

Seznamte se s našimi letošními stážisty a zjistěte, co je přivedlo na stáž Otevřené vědy. Již letos na podzim se můžeš stát jedním z nich.

Sofie K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Kvantová mechanika ve studiu jader a exotických mezonů
Ústav: Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Nad Štolou
Další informace

Adam K., 19 let

fotografie studenta
Stáž: Využití sekundárních metabolitů bakterií v biologické ochraně rostlin
Ústav: Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Škola: Střední odborná škola ekologická a potravinářská
Další informace

Stella L., 18 let

fotografie studenta
Stáž: Exprese a funkce nikotinových receptorů in vitro a in vivo
Ústav: Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i.
Škola: Gymnázium Elišky Krásnohorské
Další informace
Číst další

FAQ Nejčastější otázky

Na kolik stáží se můžu přihlásit?

Můžeš si podat více přihlášek na různé stáže. Docházet však můžeš pouze na jednu stáž.

Co když budu přijat/a na více stáží?

Nemohou tě vybrat na více stáží současně, protože hned jak si tě vybere jeden lektor nebo lektorka na svou stáž, tak ostatním zmizíš z výběru.

Kdy se dozvím, jestli jsem byl/a přijat/a?

Přihlašování na stáže je možné pouze do 30. listopadu. Poté si lektoři a lektorky budou z přihlášek vybírat nejvhodnější adepty na svou stáž. Výsledek o přijetí nebo nepřijetí na stáž se dozvíš do konce roku.

Jaké reference mám přiložit k přihlášce?

Reference přikládat nemusíš, ale pomáhají lektorům a lektorkám při rozhodování, koho na stáž ze všech uchazečů nakonec přijmou. Reference mohou být např. diplomy, certifikáty, potvrzení o účasti v SOČ a olympiádách, doporučující dopisy od pedagogů apod. Prostě všechno, čím se chceš pochlubit.

Jakou musím mít úroveň znalostí, abych se mohl/a přihlásit?

Předpoklady jsou někdy uvedeny v anotaci stáže. Většinou lektoři a lektorky neočekávají žádné zvláštní znalosti. Rozhodující je chuť vyzkoušet si něco nového a učit se. Stáže Otevřené vědy jsou příležitostí pro studenty a studentky středních škol a gymnázií, jak získat odbornou praxi. Do motivačního dopisu můžeš napsat, o co konkrétně se zajímáš, co by ses chtěl/a na stáži naučit nebo proč tě dané téma zajímá. 

Můžu se přihlásit, i když budu příští rok maturovat a dokončím střední školu?

Ano, můžeš.

Probíhají stáže i o prázdninách?

Ano, stáže běží po celý rok, tedy i o prázdninách v červenci a srpnu. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě s lektorem nebo lektorkou stáže o tom, jak stáž bude probíhat. Stáže mohou probíhat i formou online diskuzí a studia literatury v kombinaci s docházkami do terénu nebo na pracoviště Akademie věd ČR.

Co mám napsat do životopisu?

Na rady a tipy, jak napsat životopis, se podívej třeba TADY.

Jak odevzdat přihlášku na stáž popsanou v angličtině?

Pokud je stáž pojmenovaná a popsána v přehledu v anglickém jazyce, vede ji anglicky mluvící lektor nebo lektorka, který/á tvé přihlášce v českém jazyce nemusí porozumět. Přelož si tedy tvůj životopis a motivační dopis do angličtiny. Přílohy, které nelze přeložit z češtiny, popiš v motivačním dopise.

Od kolika let se můžu na stáž přihlásit?

Stáže Otevřené vědy jsou určené středoškolákům a středoškolačkám od 15 let a rozhodujícím kritériem je věk. Pokud už jsi na střední škole, ale nemáš ještě 15 let, nemůžeme ještě bohužel tvoji přihlášku přijat. Pro všechny studenty a studentky mladší 18 let je nutné se přihlásit se souhlasem zákonného zástupce. Formulář souhlasu je možné stáhnout k vyplnění a podpisu při přihlašování.

Nestihl/a jsem se na stáž přihlásit. Jaké jsou další možnosti?

Doporučujeme ti prostudovat si další informace, aktivity a příležitosti na webech jednotlivých pracovišť Akademie věd ČR.

Jak můžu zvýšit své šance na přijetí?

Doporučujeme ti prostudovat si aktivity a akce na webu pracoviště Akademie věd ČR, o které máš zájem. Určitě navštiv i akce Akademie věd ČR pro veřejnost, například Týden mozku, Veletrh vědy nebo Týden Akademie věd ČR.