NEZkreslená věda: startuje desátá řada animovaného seriálu

Desátá série NEZkreslené vědy, oblíbeného animovaného seriálu Akademie věd ČR, začala doslova třaskavým tématem. První díl, který je k vidění od 31. ledna 2025, se totiž věnuje ohňostrojům. Ve spolupráci s vědci z pracovišť Akademie věd ČR vzniklo celkem deset nových epizod, jež v průběhu celého roku zábavnou formou představí společensky aktuální témata i vědecké evergreeny. Průvodci desátou sérií budou Anna Polívková a Martin Myšička.

První díl s názvem Ohňostroje přibližuje nejen kdy, kde a proč ohňostroje vznikly a z čeho se vyrábějí, ale také důvody, proč bychom se nad nadužíváním zábavné pyrotechniky měli více zamýšlet, abychom neškodili sobě, zvířatům ani přírodě. Odborným garantem dílu je doc. RNDr. Martin Pivokonský, Ph.D., z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR.

Premiérové díly desáté řady NEZkreslené vědy mohou diváci sledovat každý měsíc na kanále YouTube Otevřené vědy, kde najdou také všechny díly z předešlých devíti sérií. Zajímavých témat z přírodních, technických, humanitních i společensko-vědních oborů nabízejí všechny řady popularizačního seriálu nepřeberné množství, stačí si jen vybrat, kliknout a sledovat. Samozřejmostí jsou anglické titulky a české titulky pro neslyšící diváky.

Celou desátou sérií, která vznikla v roce 2024 ve spolupráci se společností MAUR film, budou diváky nově provázet Anna Polívková a „profesor Myšička“, kterému propůjčil hlas herec Martin Myšička. „Vědecké vyzobávky“ zvídavého holuba, kterými končily epizody předešlých řad, jimiž provázela manželská dvojice Bára Hrzánová a Radek Holub, se staly velmi oblíbeným zpestřením na závěr. Diváci o ně nepřijdou ani v desáté řadě – na závěr každého dílu je připraveno „Polívkové koření“. Samozřejmostí zůstávají také nezaměnitelné ilustrace výtvarnice a režisérky Markéty Smolíkové Kubátové. Autorkou scénáře je Lucia Krajánková.

Epizody seriálu, jež zveřejníme v premiéře v následujícím roce vždy každý měsíc s výjimkou letních prázdnin, budou pokrývat zajímavá témata napříč různými vědními obory a tematicky vycházet z výzkumných programů Strategie AV21 propagující motto „špičkový výzkum ve veřejném zájmu“.