Léto bylo pro naše stážisty obdobím plným vědeckých objevů a experimentů. Každý z nich se ponořil do svého výzkumu, aby se dostal o krok blíže k zajímavým výsledkům. Pojďme se podívat, čemu se někteří z nich věnovali.
Tomáš Baroch, který se pod vedením lektorky Lenky Řezníkové věnuje komeniologii, během prázdnin pokračoval ve studiu významného díla Antidotum apostasiae. Zkoumal čtvrtou a pátou kapitolu, přičemž se zaměřil na otázky konceptů autorství a času. Kromě toho analyzoval článek, který řeší, zda je autorem díla Umění kazatelské skutečně Jan Amos Komenský. Navštívil také výstavu "Staří mistři" v Schwarzenberském paláci a Šternberském paláci.
Tereza Jelínková se pod vedením Veroniky Jílkové na stáži Vliv travních společenstev na produkci glomalinu a stabilizaci půdního uhlíku, pustila do experimentů s půdními vzorky. V červenci prováděla extrakci a kvantifikaci glomalinu, látky důležité pro stabilizaci půdního uhlíku. Dny trávila v laboratoři, kde připravovala vzorky pro analýzu. Poté vyhodnocovala výsledky testovacích destiček. Srpen pak věnovala přípravě dat pro zářijové experimenty.
Matěj Novák, který pod vedením lektorky Tetiany Lukianové pracuje na stáži Fázové přechody a metastabilní stavy v pracovních látkách významných pro energetiku, se během léta věnoval experimentům s argonem. V srpnu se zaměřil na technickou stránku své práce, když musel provést výměnu ventilů na experimentálním zařízení, aby odstranil netěsnosti, které bránily hladkému průběhu experimentů.
Těšíme se, co přinesou jejich další výzkumy v následujících měsících!